رهبران کشورهای اوکراین، آلمان و فرانسه با یکدیگر دیدار می کنند

رهبران کشورهای اوکراین، آلمان و فرانسه با یکدیگر دیدار می کنند
نگارش از Euronews

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در برلین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و همچنین فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه دیدار می کند. این

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در برلین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و همچنین فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه دیدار می کند. این دیدار در ادامۀ تلاش ها برای حل بحران اوکراین و همزمان با شدت گرفتن درگیری میان جدایی طلبان و نیروهای دولتی در شرق این کشور صورت می گیرد.

علیرغم توافقنامۀ آتش بس، طرف های درگیر در شرق اوکراین روز دوشنبه نیز به روی یکدیگر آتش گشودند که در نتیجۀ آن دست کم ۱۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

افزایش این درگیری ها نگرانی از شکسته شدن کامل توافقنامۀ مینسک را در مناطق دونتسک و لوهانسک افزایش داده است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل و اتحادیۀ اروپا این خشونت ها را محکوم کرده اند اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در واکنش به این محکومیت ها، کی یف را مسئول درگیری های اخیر دانسته است.

بحران در شرق اوکراین در پی اعتراض ها علیه دولت یانوکوویچ آغاز شد و به سقوط وی انجامید. پس از تغییر دولت در این کشور، شبه جزیرۀ کریمه در جنوب اوکراین اعلام خودمختاری کرد و به روسیه ملحق شد. در پی همین امر، جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین نیز خواهان خودمختاری مناطقی دونباس و دونتسک شدند.

این بحران که از ماه آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز شده تاکنون دست کم ۶۵۰۰ نفر کشته برجای گذاشته است.

مطالب مرتبط