آزادی حمل سلاح در آمریکا؛ تداعی کننده فیلمهای وسترن

آزادی حمل سلاح در آمریکا؛ تداعی کننده فیلمهای وسترن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی کشتار اخیر در آمریکا بیش از آن که به بحث پیرامون کنترل حمل سلاح در این کشور دامن بزند به بحث و جدل پیرامون موضوع تبعیض نژادی بدل شده

گزارش تفصیلی

آگهی

کشتار اخیر در آمریکا بیش از آن که به بحث پیرامون کنترل حمل سلاح در این کشور دامن بزند به بحث و جدل پیرامون موضوع تبعیض نژادی بدل شده است.

امروزه به رغم اینکه افکار عمومی موافق اعمال کنترل بر اجازه حمل سلاح در آمریکاست اما لابی قدرتمندی که حامی آزادی حمل سلاح است مانع از اعمال قوانین سختگیرانه می شود. حتی رئیس جمهوری آمریکا نیز نتوانسته است عملا این لابی را به چالش بکشد.

باراک اوباما اخیراً دوباره به این موضوع پرداخت. وی گفت باید از خود پرسید که چرا خشونت هایی از این دست و با این توالی و در مقیاسی بزرگ در دیگر کشورهای پیشرفته اتفاق نمی افتد؟

از میان نامزدهای ریاست جمهوری برای انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی تنها هیلاری کلینتون و آن هم بدنبال حادثه تیراندازی و کشتار در کلیسای چارلستون زبان به انتقاد گشوده است. وی پرسید: «چگونه ممکن است که ما به عنوان یک ملت همچنان اجازه می دهیم سلاح در دستان کسانی قرار گیرد که دلهایشان آکنده از نفرت است؟»

سوال این است که چرا برای آمریکا و آمریکایی ها خشونتهای ناشی از حمل سلاح تا به امروز معضلی لاینحل باقی مانده است؟

عمده ترین معضل، مسئله حقوقی و قانونی در آمریکاست. متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده که در سال ۱۷۹۱ و به عنوان بخشی از ده متمم نخست مندرج در منشور حقوق به تصویب رسید تصریح می کند: «لزوم یک گروه شبه نظامی منظم برای حفظ امنیت کشوری آزاد و حق مردم در نگاهداری و حمل سلاح، نباید نقض نشود.»

آیا شهروندان آمریکا همانند فیلمهای وسترن مجاز به حمل آزادانه حمل سلاح هستند؟ آری و نه. چرا که قوانین در این رابطه از ایالتی به ایالت دیگر فرق می کند.

شمار سلاحهای موجود در سطح کشور آمریکا چیست؟ شاید عجیب به نظر برسد اما تعداد دقیق مشخص نیست و فقط می توان تخمین زد. یک موسسه مستقر در ژنو شمار سلاحهای موجود در دستان شهروندان آمریکا را ۲۷۰ میلیون قبضه برآورد می کند.

آیا هر آمریکایی سلاحی در اختیار دارد؟ جواب منفی است. اکثر آمریکایی ها سلاحی در اختیار ندارند. امروزه فقط سی و دو درصد از جمعیت آمریکا یا سلاحی را در اختیار دارند و یا با کسی زندگی می کند که سلاح دارد.

چرا بدست آوردن اطلاعات لازم و دقیق در مورد وضعیت سلاح و حمل سلاح در آمریکا دشوار است؟ شاید در مجموع کاهش بودجۀ مربوط به بخش تحقیقات عملی در این زمینه را بتوان بعنوان یکی از دلایل مرتبط شمرد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی و بدنبال حادثه خونین مدرسه سندی هوک، باراک اوباما دستور تامین مالی ۱۰ میلیون دلاری تحقیقات عملی را صادر کرد و خواست تا این بودجه برای سال ۲۰۱۵- ۲۰۱۴ لحاظ شود. در هر دو باری که برای تامین این بودجه در کنگره اقدام شد، نمایندگان جمهوریخواه با آن مخالفت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحث آزادی حمل سلاح در آمریکا در پی قتل دو خبرنگار

قاضی آمریکایی یکی از متهمان ۱۱ سپتامبر را به دلیل «عوارض شکنجه در گوانتانامو» از محاکمه معاف کرد

تصاویری از اعتراض اسرائیلی‌های مقیم آمریکا علیه بنیامین نتانیاهو