بیست سال زندان برای کارگردان اوکراینی در روسیه

بیست سال زندان برای کارگردان اوکراینی در روسیه
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«جان و تن ما فدای آزادی»؛ دو شهروند اوکراینی با خواندن این ابیات از سرود ملی کشورشان نسبت به حکم دادگاه روسیه اعتراض کردند. اولگ سنتسوف کارگردان

آگهی

«جان و تن ما فدای آزادی»؛ دو شهروند اوکراینی با خواندن این ابیات از سرود ملی کشورشان نسبت به حکم دادگاه روسیه اعتراض کردند. اولگ سنتسوف کارگردان اوکراینی که در سال ۲۰۱۴ به دست نیروهای روسیه در شبه جزیره کریمه دستگیر شده بود، به بیست سال زندان به دلیل «فعالیت تروریستی» محکوم شد.

دادگاه روسیه تبعه دیگر اوکراینی، الکساندر کولچنکو را نیز به همین اتهام به ده سال زندان محکوم کرد.

محکومیت این دو شهروند اوکراینی با واکنش هموطنان شان همراه بود به طوری که گروهی از مردم برای اعتراض به این حکم در برابر سفارت روسیه در کی یف، پایتخت اوکراین تجمع کردند.

چندین سینماگر معروف جهان از جمله ویم وندرس و کن لوچ نیز با امضای طوماری خواستار آزادی کارگردان اوکراینی شدند.

اولگ فیالکو، کارگردان، می گوید: «ما اولگ را به عنوان یک فیلمساز خوب و انسان گرا می شناسیم. او به کشتن انسانی که دوستش ندارد، حتی فکر هم نمی کند. او هنرمند است و با هنر خود به همه درس می دهد.»

باب، صدابردار سینما نیز می گوید: «این خیلی احمقانه و وحشیانه است و نمی تواند در قرن بیست و یکم اتفاق بیفتد. نمی دانم چه واژه ای به کار ببرم، چنین اتفاقی ممکن است در آفریقا یا کره شمالی روی دهد، اما در اروپا نه. این توحش است، تفتیش عقاید است. این طور که نمی شود.»

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین با محکوم کردن حکم دادگاه روسیه یادآوری کرد که بر اساس توافق آتش بس مینسک، تمامی زندانیان اوکراینی باید آزاد شوند.

محکومیت حبس سنتسوف با شرایط سختگیرانه همراه است. بر اساس نظام حقوقی روسیه، این نوع حبس شامل سختگیری های مختلف برای فرد زندانی، از جمله محدودیت نامه نگاری و مکالمه تلفنی با خارج از زندان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین «در جمع سربازانش» بار دیگر نامزد انتخابات شد؛ تصمیم رئيس جمهوری روسیه چه پیام‌هایی دارد؟

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید

پوتین از سفر به عربستان و امارات به دنبال چیست؟