ساکنان تیانجین چین: ارزش خانه های ما پرداخت شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ساکنان تیانجین چین: ارزش خانه های ما پرداخت شود

گروهی از ساکنان شهر تیانجین بار دیگر نگران از آلودگی شیمیایی در نزدیکی محلی انفجار مهیب در این بندر مهم چین تجمع کردند و خواستار پرداخت ارزش خانه های مسکونی خود شدند.

دو انفجار مهیب و انفجارهای متوالی اما خفیف یک هفته پیش در انبارهای نگهداری مواد شیمیایی سمی و خطرناک در تیانجین ۱۷ هزار واحد خانه را در محدودۀ دو کیلومتری به کلی تخریب کرد یا به آنها آسیب رساند و ۶ هزار نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرد.

یکی از ساکنان این بندر می گوید:«انفجار انبارها تمام مواد خطرناک را به مناطق پیرامون پراکنده است. بخاطر تاثیر آن بر سلامتی خود،خانواده و خصوصا فرزندانمان، دیگر نمی خواهیم در اینجا زندگی کنیم.»

دولت چین شمار جان باختگان را ۱۱۴ نفر و شمار مجروحان و مصدومان را ۷۰۰ نفر اعلام کرده است. از سرنوشت ۷۰ نفر دیگر نیز که اغلب آتش نشانان هستند همچنان اطلاعی در دست نیست.

آزمایشات و تحقیقات پیرامون آلودگی بندر تیانجین با مواد شیمیایی و سمی آغاز شده است که عملا از نگرانی ساکنان نسبت به پراکنش ماده خطرناک سدیم سیانید در منطقه نمی کاهد.

سدیم سیانید ماده ای است کشنده بشکل کریستال یا پودر که در صنایع شیمیایی و معدن و استخراج طلا و نقره کاربرد دارد.

شدت اولین انفجاری که هفته گذشته تیانجین و کیلومترها دورتر از آن را لرزاند برابر با سه تن و قدرت انفجار دوم برابر با انفجار ۲۱ تن تی ان تی برآورد شد.