انفجار در بانکوک و اتهام نخست وزیر تایلند به مخالفان

انفجار در بانکوک و اتهام نخست وزیر تایلند به مخالفان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی وقوع انفجاری دیگر در تایلند، نخست وزیر این کشور انگشت اتهام را به سوی مخالفان سیاسی نشانه رفت. او اعلام کرد: «افراد یا گروه هایی هستند که قصد

آگهی

در پی وقوع انفجاری دیگر در تایلند، نخست وزیر این کشور انگشت اتهام را به سوی مخالفان سیاسی نشانه رفت.

او اعلام کرد: «افراد یا گروه هایی هستند که قصد نابود کردن کشور را دارند. تلاش های مستمر خرابکارانه می تواند با انگیزه های سیاسی و با هدف ضربه زدن به اقتصاد و گردشگری صورت گیرد.»

این افراد یا گروه ها که نخست وزیر تایلند آنها را محکوم می کند مخالفان سرسخت وی هستند که به «پیراهن قرمزها» شهرت یافته اند. جنبشی که سال ۲۰۰۶ در حمایت از شیناواترا نخست وزیر سابق و سرنگون شده تایلند شکل گرفت.

در تایلند اوضاع پیچیده سیاسی در تقابل دو رنگ خلاصه می شود: قرمزها در برابر زردها یا به عبارتی فقرا در مقابل نخبگان و به عبارت ساده تر طبقه مردمی ضد دیکتاتوری نظامی در مقابل روشنفکران.

قلمرو دسته نخست این تقابل دوگانه، شمال کشور و در منطقه ای است که نرخ فقر در آن بالای ده درصد است. دسته های دوم معمولا در پایتخت و یا در مناطق ثروتمند و توریستی جنوب مستقرند.

مردی که قرمزها را به دست داشتن در انفجار ها و ضربه زدن به منابع ثروت در کشور متهم می کند، فردی است که از یکسال پیش با کودتای نظامی به قدرت رسیده است. ژنرال پرایوت چا اوچا پیش از پوشیدن لباس غیر نظامی فرمانده ارتش بود و در ماه مه سال گذشته پس از ماه ها بحران سیاسی با حمایت پادشاه، رهبری کودتای نظامی را در دست گرفت و به قدرت رسید.

او پس از کودتا، ینگلاک شیناواترا خواهر نخست وزیر پیشین تایلند را که در جریان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۱ به عنوان نخستین نخست وزیر زن تایلند برگزیده شده بود، از قدرت خلع کرد. جنگی طایفه ای در تایلند که یک سوی آن ارتش و دربار قرار داشت و سوی دیگر خانواده شیناواترا.

این نبرد از ده سال پیش با به قدرت رسیدن تاکسین شیناواترا بازرگان و سیاستمدار تایلندی آغاز شد. تاکسین شیناواترا که با برنامه ای پوپولیستی قشرهای ضعیف جامعه را اغوا کرده بود، با یک کودتای نظامی سرنگون و به اتهام فساد محاکمه شد.

با این وجود وی هنوز هواداران خود را دارد. پیراهن قرمزها پس از سرنگونی تاکسین در سال ۲۰۰۶ و نیز در پی کنار گذاشته شدن خواهرش در کودتایی دیگر، خواهان بازگشت این طایفه به قدرت هستند که از طریق صندوق های رای به نخست وزیری رسیده بودند.

در مقابل، حکومت نظامیان که کودتای آنها از سوی جامعه بین المللی محکوم شده است، با بهره بردن از اتهام زنی به قرمزها مبنی بر دخالت در حملات خرابکارانه، در پی تقویت جایگاه و قدرت خود هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد

جسد مرد آلمانی در یک فریزر در تایلند پیدا شد