Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بازگشت رئیس جمهور سابق سریلانکا به صحنه سیاست

بازگشت رئیس جمهور سابق سریلانکا به صحنه سیاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی میهاندا راجاپاکسا سیاستمدار ملی گرای سریلانکایی که ژانویه سال جاری با شکست درانتخابات ریاست جمهوری این کشور عرصه را به رقیب اصلاح طلب

آگهی

گزارش تفصیلی

میهاندا راجاپاکسا سیاستمدار ملی گرای سریلانکایی که ژانویه سال جاری با شکست درانتخابات ریاست جمهوری این کشور عرصه را به رقیب اصلاح طلب خود واگذار کرد، اینک انتخابات پارلمانی را کوتاه ترین راه برای بازگشت به صحنه سیاست می داند.

او سال ۲۰۰۴ جانشین چاندریکا کوماراتونگا چهارمین رئیس جمهور همیشه خندان سریلانکا شد اما پس از ده سال زمامداری در کشور قدرت را واگذار کرد.

راجاپاکسا برای جبران این شکست باردیگر بر عملکرد خود در پایان دادن به شورش های مسلحانه در سریلانکا حساب باز کرده است. او شش سال پیش با طراحی عملیات نظامی گسترده به مواضع شورشیان موسوم به ببرهای تامیل، به بیست و شش سال جنگ داخلی در این کشور که با هفتاد هزار کشته و یکصد و چهل هزار مفقود همراه بود، پایان داد.

پس از دو دهه و نیم تلاش بی ثمر برای حل صلح آمیز مناقشه، نیروهای ارتش سریلانکا در سال ۲۰۰۹ موفق شدند آخرین مناطق تحت کنترل ببرهای تامیل را به تصرف خود درآورند. بدین ترتیب شورشیان با تحمل شکستی سنگین روز شانزدهم ماه مه سلاح های خود را بر زمین گذاشتند.

در این زمان بود که راجاپاکسا با حضور در پارلمان از دستیابی به یک پیروزی بزرگ و پایان جنگ داخلی در کشورش خبر داد: «من در این نشست پارلمان و در لحظه ای تاریخی با شما سخن می گویم. اینک کشور از شر تروریسم خلاص شده و پس از چندین دهه باردیگرامید در میان گروه های مختلف نژادی از جمله سینهالها، تامیل ها، مسلمانان و مالایاها بارور شده است.»

این کشور کوچک جنوب آسیا که در جنوب هند واقع شده بیست میلیون نفر جمعیت دارد. اکثر ساکنان آنرا سینهال ها تشکیل می دهند. پانزده درصد از جمعیت سریلانکا نیز تامیل هستند. قومی که از پیروان هندوئیسم به شمار می روند.

گرچه آشتی ملی در سریلانکا همواره شکننده ارزیابی شده، اما پایان جنگ داخلی برای رئیس جمهور وقت محبوبیتی به همراه آورد که وی همچنان میتواند بر روی آن سرمایه گذاری کند. با اینحال موارد متعدد نقض حقوق انسان ها، فساد و گرایش به سمت اقتدارگرایی به عوامل اصلی ناکامی های او در سالهای پایانی قدرت تبدیل شد. از سال ۲۰۱۰ تجمعات اعتراض آمیز در کشور پا گرفت و بسیاری از مردم خواهان استعفای وی شدند.

در این شرایط بود که مایتریپالا سیریسنا، رقیب وی از حزب متحد ملی در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید و وعده داد ضمن مبارزه با فساد توازنی در ارکان قدرت ایجاد کند. قضاوت در باره عملکرد او تنها پس از هشت ماه در دست داشتن قدرت، بسیار دشوار به نظر می رسد.

اینک رای دهندگان دو انتخاب پیش رو دارند. یا بار دیگر با اکثریت آراء به رانیل ویکرماسینگه نخست وزیر فعلی رای اعتماد می دهند و بدین ترتیب با ماتریپالا سیریستنا رئیس جمهور سریلانکا در بستن پرونده راجاپاکسا همراه می شوند و یا راه بازگشت به گذشته را انتخاب می کنند.

ایجاد فرصت های شغلی، تحقیق بر روی جنایات جنگی و خودمختاری برای جمعیت تامیل تبار از جمله انتظارات واقعی از دولت آینده سریلانکا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزم جنجالی روس‌های مقیم سریلانکا به سفارت کشید و برگزارکننده آن از ترس جان متواری شد

موش سرگردان هواپیمای خطوط هوایی سریلانکا را سه روز زمین‌گیر کرد

برگزاری «جشن دندان» در سریلانکا با حضور فیل‌های تزئین‌شده و نمایش آکروبات‌بازها