Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا بازار ایران به سادگی به روی سرمایه‌ گذاری خارجی باز خواهد شد؟

آیا بازار ایران به سادگی به روی سرمایه‌ گذاری خارجی باز خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

آیا بازار ایران به سادگی به روی سرمایه گذاری خارجی باز خواهد شد؟چگونه ایران می تواند از فرصت پس از توافق هسته ای برای شکوفایی اقتصادی خود استفاده کند؟

در بیست و دومین برنامه «همراه با یورونیوز» این پرسش ها و دیدگاه های مخاطبان یورونیوز را با دکتر مهرداد عمادی، کارشناس اقتصاد در میان گذاشتیم.

«عدم شفافیت پاشنه آشیل اقتصاد ایران است»

مهرداد عمادی درباره نوع قراردادهایی که شرکت های غربی در کوتاه مدت در ایران به دنبال آن هستند گفت: «به نظر می رسد که حدود دو- سوم یا ۷۰ درصد این شرکت ها در پی بستن قراردادهای تجاری باشند. این موضوع نه نگران کننده است و نه تعجب آور چراکه ایران به خرید کالاهای سرمایه ای بسیار نیاز دارد.»

وی افزود:«حدود یک سوم قراردادها هم به پروژه هایی در بخش های استراتژیک اقتصاد ایران مربوط می شود مثل پتروشیمی و گاز و نفت.»

وی همچنین به میزان سفرهای هیات های اقتصادی خارجی، مخصوصا از کشورهای اتحادیه اروپا به ایران اشاره کرد و گفت: «میزان این سفرها دور از انتظار بود و البته این امر بسیار مثبت است.»

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی برخی کشورها و نهادهای اروپایی در بخشی از این گفت و گو در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان یورونیوز درباره مساله شفافیت اقتصاد ایران گفت: «عدم شفافیت پاشنه آشیل اقتصاد ماست.»

آقای عمادی با اشاره به گفت و گوهایی خودش با هیات های اروپایی عازم ایران گفت: « شفاف نبودن، نگرانی تمام اقتصاددان هاست و ما تلاش می کنیم تا در حد توان از خارج کشور راه رانت خواری و رشوه گیری را ببندیم. در دو سال آینده راه دشواری در پیش رو خواهیم داشت چراکه افرادی که در زیر این پرده کدر ثروت اندوزی کرده اند به راحتی از بازار خارج نخواهند شد. »

وی همچنین گفت: « عدم شفافیت بیشتر اقتصاد ایران که بعد از تحریم ها به وجود آمد، هزینه های زیادی برای کشور به دنبال داشت و این مشکلات را نمی توان یکی یکی برطرف کرد بلکه باید با ریشه یابی این معضل چاره ای برای آن یافت.»

«نوع خروج پژو از ایران مسئولانه نبود»

آقای عمادی به پایدار نبودن حضور شرکت های اروپایی در ایران که سوال یکی از مخاطبان یورونیوز بود اشاره کرد و گفت: «من نمونه پژو را استفاده می کنم. فرانسه رابطه بسیار تاریخی گسترده ای با ایران داشته است اما در چند سال اخیر شرکت های فرانسوی کمی شتاب زده برخورد کردند. نوع خروج پژو از ایران مسئولانه نبود و توقف در خط تولید در ایران مناسب نبود. در صحبت های خصوصی، مدیران پژو این موضوع را می پذیرند.»

این کارشناس اقتصادی ساکن بریتانیا همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره فقدان آمار و ارقام قابل اتکا در اقتصاد ایران گفت: «در کوتاه مدت برای ارزیابی ریسک به آمارهای اقتصادی احتیاج داریم؛ در واقع هیچ شرکت خارجی تا زمانیکه نتواند ارزیابی ریسک کند وارد بازار نخواهد شد که هم اکنون در ارتباط با ایران با این مشکل مواجه هستیم.»

آقای عمادی می گوید این موضوع منحصر به دولت قبلی نیست بلکه مربوط به همه زمان هاست و حتی پیش از انقلاب هم همینگونه بوده است.

«نگاه امنیتی به اقتصاد به نفع بازار نیست»

وی به سخنان چند سال پیش آقای بهمنی رئیس وقت بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: «ایشان در سخنرانی ای گفتند که میزان ذخیره ارزی را اعلام نمی کنند چون «دشمن» اطلاع پیدا می کند.»

وی در ادامه افزود: «اینکه به داده های اقتصادی به عنوان مسئله امنیتی نگاه شود در واقع نگاهی غیر سازنده و تخریبی نسبت به آمار است. ما باید به آمار به عنوان پیش نیاز گام های سازنده نگاه کنیم نه به عنوان مسئله امنیتی.»

این کارشناس درباره حضور نهادهای امنیتی در اقتصاد ایران به عنوان مانع برای سرمایه گذار خارجی گفت: «در بخش هایی به جز گاز و نفت و پتروشیمی، ورود به بازار ایران مشکل خواهد بود. چراکه در ارتباط با تجارت خارجی یا توزیع کالا مثلا ۴۰ درصد توزیع کالا زیر پوشش نهادهایی است که وابستگی های امنیتی دارند. این به معنای بن بست نیست. کشورهای دیگر هم این مشکلات را داشته اند. مثلا ترکیه و کره جنوبی توانسته اند این مسئله را پیش ببرند چراکه با شفافیت و نظارت دولتی این مشکلات برطرف می شوند.»

«سهم چین در بازار ایران کمتر خواهد شد»

آگهی

بخش دیگر این گفت و گو به حضور کشور چین در اقتصاد ایران اختصاص داشت. آقای عمادی در این باره معتقد است که اگر شاهد گسترش حضور شرکت های غربی به ویژه شرکت های اروپایی در ایران باشیم در برخی بخش ها حتما سهم چین کوچک خواهد شد.

وی در عین حال درباره روسیه گفت: «روسیه سهمی در بازار مصرفی و صنعتی ما ندارد. قراردادهای روسیه با ایران برپایه مسائل سیاسی و امنیت منطقه بسته شده است. بنابراین اثر روی روسیه کمتر خواهد بود اما چون چین کارتل بزرگ در اقتصاد ایران است با شرایط جدید نقش چین در اقتصاد ایران کوچک تر خواهد شد.»

آقای عمادی همچنین معتقد است که قراردادها با چین به خاطر ملاحظه های سیاسی لغو نمی شوند اما به نظر می رسد گسترش هم پیدا نخواهند کرد.

وی از بازار ایران به عنوان یک بازار انحصاری شده یاد کرد و گفت: «می توان در مدت سه تا چهار سال این انحصارها را کوچک کرد اما اگر بخواهیم وارد بازار رقابتی آزاد شویم، بین هشت تا ده سال زمان می برد. چراکه انباشتگی ثروتی که در برخی جاها صورت گرفته اینطور نخواهد بود به راحتی جمع شود. اما باور دارم که به سمت رقابتی کردن بازار در ایران و شفاف شدن اقتصاد حرکت می کنیم. »

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است