دمای ۷۴ درجه در بندر ماهشهر؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دمای ۷۴ درجه در بندر ماهشهر؟

بنابر برخی گزارش ها، گرمای احساس شده در روز جمعه در بندر ماهشهر، ۷۴ درجه سانتی گراد عنوان شده که به نظر می رسد عامل اصلی آن رطوبت بالا و تبخیر آب خلیج فارس باشد.

این در حالی است که دمای واقعی هوا در حدود۵۰ درجه بوده است.

برخی رسانه های ایران دمای این منطقه را ۶۷درجه اعلام کردند ولی مدیرکل هواشناسی خوزستان همین رقم را هم تکذیب کرده و افزوده که دمای ماهشهر هرگز بیشتر از ۵۲ نبوده است.

کوروش بهادری در گفت وگو با ایرنا در عین حال میزان رطوبت را در برخی از نقاط استان خوزستان ۹۸ درصد و در ماهشهر ۹۰ درصد عنوان کرده بود.

وی در گفت و گوی دیگری به تفاوت «دما» و «گرما» اشاره کرد و گفت: گرما نشان‌دهنده میزان انرژی است که موجب افزایش دما می​شود و نباید مقدار گرما را همان میزان دما دانست. ۶۷.۵ در حقیقت، میزان گرمای ماهشهر بوده است و نه میزان دمای این شهر.

از سوی دیگر در روزهای اخیر روزنامه گاردین نیز با انتشار گزارشی اهواز و کویت (پایتخت کویت) را به عنوان گرم ترین شهرهای جهان معرفی کرده بود. به گزارش این روزنامه انگلیسی ،دمای شهر اهواز در ماه ژوییه ۲۰۱۵ از ۵۰ درجه سانتیگراد فراتر رفته است.

با این حال، برخی گزارش ها رکورد گرمترین شهر جهان را متعلق به شهر ظهران در عربستان سعودی عنوان می کنند که در سال ۲۰۰۳ دمای ۸۱ درجه در این شهر ثبت شده است.