حضور زنان در خط مقدم نبرد با داعش در شمال سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حضور زنان در خط مقدم نبرد با داعش در شمال سوریه

در خط مقدم نبرد میان رزمندگان کرد و نیروهای موسوم به دولت اسلامی در شمال سوریه ، گروهی از دختران و زنان جوان با چشم پوشی از دلبستگی های دوران جوانی به یگان های مدافع زنان موسوم به «ی.پ.ژ» پیوسته اند تا از سرزمینشان دفاع کنند. آنها علاوه بر ایستادگی در برابر تهاجم نیروهای دولت اسلامی، همانطور که از نام گروهشان نیز پیداست، در این نبرد مدافع زنان هم هستند.

دلبرین دختر هفده ساله عرب که عضو شاخه زنان یگان های مدافع خلق می گوید: «من داوطلبانه به این یگان ها پیوستم. هدفم دفاع از کردها، عرب ها، مسیحیان و همه اتباع کشور است. من از کشورم و همه آنهایی که برای آن مبارزه می کنند، دفاع می کنم.»

دختران رزمنده جبهه خود را چندان متفاوت از مردان نمی دانند. آنها معتقدند تهدید به حدّی جدّی است که موظف اند در کنار مردان به دفاع بپردازند.

رُز فرمانده شاخه زنان در یگان های مدافع خلق می گوید: «در این نبرد، رزمندگانِ مرد با جسم و بدنشان می جنگند در حالی که زن ها از روح و حس برنامه ریزی خود کمک می گیرند. با آنکه خشونت و جنگ با طبیعت زن سازگار نیست اما آنها می دانند چه زمانی از سلاح استفاده کنند و به دفاع از خود بپردازند. آنها برای این نبرد به خوبی تربیت شده اند.»

دختران جوان که خانه های خود را ترک کرده و لباس رزم به تن کرده اند در جبهه خود را بزرگتر و عاقلتر احساس می کنند. زرّین دختر هجده ساله ای که اهل قامشلی است، می گوید: «هر دختری در خانه بیشتر از جبهه به خود می رسد. زمانی که به خط مقدم جنگ می روم، فرد دیگری هستم. خودم را بزرگسال احساس می کنم و همه چیز را بهتر می فهمم.»

این گروه که شاخه زنانِ یگان های مدافع خلق یا «ی. پ. گ » به شمار می رود، به دلیل شهامت کم نظیری که در برابر نیروهای داعش در شهر کوبانی از خود نشان دادند، اینک به عنوان نمادی از مقاومت زنان شناخته می شوند.

«ی. پ. گ » خود بازوی نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه است که سال ۲۰۰۳ توسط چپگرایان کرد سوری در شمال این کشور تاسیس شد. شمار اعضای یگان های مدافع خلق در سال جاری بین ۳۵ تا ۶۵ هزار نفر تخمین زده می شود. چهل درصد از رزمندگان این گروه نظامی را زنان تشکیل می دهند.