کوبایی ها خواهان لغو تحریم های آمریکا علیه این کشورند

کوبایی ها خواهان لغو تحریم های آمریکا علیه این کشورند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از طرفداران دولت کوبا با تجمع مقابل سفارت جدید هاوانا در واشنگتن، از مقامات ایالات متحده آمریکا خواستند که همزمان با آغاز دور جدید روابط

آگهی

گروهی از طرفداران دولت کوبا با تجمع مقابل سفارت جدید هاوانا در واشنگتن، از مقامات ایالات متحده آمریکا خواستند که همزمان با آغاز دور جدید روابط دیپلماتیک میان دو کشور، تحریمها علیه کوبا را نیز لغو کنند.

در جریان برگزاری این تجمع، یک نفر نیز توسط پلیس دستگیر شد. او که لباسهایش را به رنگ قرمز آغشته بود قصد داشت وارد ساختمان سفارت شود. این مرد بر خلاف دیگر تجمع کنندگان، دولت اوباما را متهم می کرد که با حکومت هاوانا وارد معامله شده است، معامله ای که به گفته او حاصل آن تنها مرگ روزانه مردم کوبا است. او می گفت رنگ قرمز روی پیراهنش نمادی از خون مردم کوباست.

روابط تیره میان دو کشور که از تبعات جنگ سرد بود، منجر به قطع روابط دیپلماتیک آنها برای مدتی بیش از پنج دهه شد. به همین دلیل بازگشایی سفارتخانه، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کوبا محسوب می شود اما آغاز این روابط دیپلماتیک زمانی در زندگی مردم کوبا اثر دارد که اصلاحات جدی اقتصادی نیز آغاز شود.

راشل دلوی اوری، تحلیلگر حوزه آمریکای لاتین می گوید: «حتی اگر این اقدام باعث گسترش قابل توجه روابط دیپلماتیک کوبا در عرصه بین الملل و با متحدان مهمی شود، باز هم این کشور از لحاظ اقتصادی بسیار منزوی است. ما می دانیم که اقتصاد کوبا دچار بحران است و نیاز به کمکهای جامعه بین المللی دارد و اقدام در این باره یک اولویت است.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن می گوید: «برقراری دوباره روابط دیپلماتیک، نه مشکلات اقتصادی کوبا را رفع می کند و نه تغییری در نگرش ایالات متحده آمریکا نسبت به کوبا به عنوان کشوری فاقد دموکراسی ایجاد می کند. اما پس از بن بستی که از زمان ریاست جمهوری آیزنهاور تاکنون بوجود آمده بود، اکنون این کار نشانی از یک آغاز جدید است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت کوبا در آمریکا رسما بازگشایی شد

آب شدن یخ های روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا

یهودیان مخالف حملات اسرائیل به غزه در کنگره آمریکا: به نام ما جنگ نکنید