Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آب شدن یخ های روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا

آب شدن یخ های روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی هشتم ژانویه سال ۱۹۵۹ میلادی فیدل کاسترو و همراهانش که به باربودوس ها (ریشوها) شهرت داشتند در میان بهت مقامات آمریکایی وارد هاوانا شده و

آگهی

گزارش تفصیلی

هشتم ژانویه سال ۱۹۵۹ میلادی فیدل کاسترو و همراهانش که به باربودوس ها (ریشوها) شهرت داشتند در میان بهت مقامات آمریکایی وارد هاوانا شده و بر مسند قدرت نشستند. این درحالیست که فولخنثیو باتیستا مردی که قدرت را در هاوانا در دست داشت پیش از این کوبا را ترک کرده بود.

در پی انقلاب کمونیستی کوبا، سیاست ملی کردن اراضی و سرمایه های وابسته به موسسات آمریکایی در سال ۱۹۶۱ به قطع روابط دیپلماتیک میان هاوانا و واشنگتن منجر شد. سه ماه بعد، جنگی میان کوبا و مخالفان حکومت هاوانا که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا حمایت می شدند در خلیج خوک ها درگرفت و تنش میان دوکشور را به اوج خود رساند.

فوریه ۱۹۶۲ واشنگتن تصمیم گرفت کوبا را تحت تحریم مالی و اقتصادی قرار دهد. در این زمان حکومت کوبا بیش از پیش به مسکو نزدیک شد. در اکتبر ۱۹۶۲، بحران مربوط به استقرار موشکهای هسته ای شوروی در خاک کوبا جهان را در آستانه یک مناقشه هسته ای و نیز رویارویی شرق و غرب قرار داد.

در سال ۱۹۸۲، واشنگتن به دلیل حمایت هاوانا از جنبش های انقلابی در آفریقا و آمریکای لاتین، کوبا را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد.

فروپاشی شوروی سابق، مهمترین حامی و شریک کوبا، این کشور را از سال ۱۹۹۰ به سوی یک بحران سخت اقتصادی سوق داد. برحه ای توام با بازنگری در سیاستهای بخش سوخت و مواد غذایی که حکومت کوبا از آن به عنوان «دوره ویژه» نام برد.

نقطه اوج این بحران تابستان سال ۱۹۹۴ بود، زمانی که سی و پنج هزار کوبایی سوار بر قایق های کوچک به دریا زدند تا خود را به سواحل فلوریدا در دویست کیلومتری آنسوی آبها برسانند.

در حالیکه کنگره آمریکا سال ۱۹۹۶ با تصویب قانونی موسوم به هلمز برتون اقدام به تشدید تحریم های اقتصادی کوبا کرد، سال ۲۰۰۰ با ماجرای کودک شش ساله ای که پس از غرق شدن یک قایق حامل مهاجران کوبایی در سواحل فلوریدا زنده از آب گرفته شد، تنشی دیگر میان دو کشور درگرفت. پس از هفت ماه تلاش مقامات کوبایی، الیان گونزالس ( کودک از آب گرفته شده) نهایتا به پدرش در هاوانا تحویل داده شد و این یک پیروزی برای کوبا به حساب آمد.

در سال ۲۰۰۲، جیمی کارتر رئیس جمهوری سابق آمریکا از کوبا دیدن کرد. وی ضمن انتقاد از نبود آزادیهای سیاسی در کوبا به جمع شمار زیادی از آمریکایی ها پیوست که خواهان نرم تر شدن تحریم ها بر ضد این کشور بودند.

چهار سال بعد، رائول کاسترو به جای برادرش بر مسند حکومت در کوبا نشست. وی از همان ابتدا با اهمیت دادن به بخش خصوصی دست به اصلاحات اقتصادی گسترده در این کشور زد.

در سال ۲۰۱۳، باراک اوباما و رائول کاسترو در جریان مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا در اقدامی بی سابقه میان رهبران دو کشور، پس از پنجاه سال با یکدیگر دست دادند.

روسای جمهور آمریکا و کوبا سال گذشته همزمان از آغاز روند عادی سازی روابط میان دو کشور خبر دادند.

آوریل سال جاری میلادی، رهبران دو کشور در حاشیه اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در پاناما با یکدیگر گفتگو کردند. دیداری تاریخی که بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامید. به دنبال این ملاقات و در ماه مه، آمریکا کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد

توافق هسته‌ای آمریکا و عربستان: دو کشور چه سودی از این کار می‌برند؟

آکسیوس: آمریکا و ایران در حال مذاکره غیرمستقیم درباره امنیت خاورمیانه هستند