آلمان؛ توافق با یونان آری اما نه به هر بهایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آلمان؛ توافق با یونان آری اما نه به هر بهایی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در حل بحران یونان «توافق به هر بهایی» را رد می کند. متقابلا فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه هم گزینه احتمالی تعلیق عضویت پنج سالۀ یونان در حوزه پولی یورو را نمی پذیرد.

اروپا که یونان را با دست پس می زند و با پا پیش می کشد اکنون می خواهد تا آتن اصلاحات پیشنهادی اش را پیش از آغاز گفتگوها برای اعطای سومین بسته نجات مالی به اجراء در آورد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر چپگرای یونان هم که درخواست های وام دهندگان را متناسب با واقعیت های کشورش نمی داند می گوید برای یکپارچگی و اروپایی متحد آمادۀ مصالحه ای صادقانه است و از طرف های مقابل نیز می خواهد تا چنین کنند.

برخی از مقامات کلیدی حوزه پولی یورو و اتحادیه اروپا همچون آلمان از یونان می خواهند تا اعتماد باز رفته را باز گرداند و اجرای وعده ها و اصلاحات اقتصادی را تضمین کند.

یرون دایسلبلوم، رئیس یوروگروپ هم امروز یکشنبه حرف تازه ای بجز این که بگوید «راه زیادی را پیموده ایم» اما «موضوعات بزرگ حل نشده ای هنوز باقی است»، نداشت.

مذاکرات روز یکشنبه وزرای دارایی حوزه پولی یورو بدون حصول نتیجه ای خاص پایان یافته است اما آتن و بروکسل همچنان از یکدیگر مصالحه و تضمین و اعتماد می طلبند.

شاندور شیروژ، خبرنگار یورونیوز از بروکسل می گوید: «به نظر می رسد مقامات حوزه پولی یورو در بیانیه های اولیه خود متفق القول نبوده اند. برخی کشورها خواهان راه حلی آنی برای بحران یونان هستند، برخی دیگر توافق با آتن را به هر قیمتی نمی خواهند.»