بلگراد حمله با سنگ به ووچیچ در بیستمین سالگرد کشتار سربرنیتسا را «اقدام به ترور» خواند

بلگراد حمله با سنگ به ووچیچ در بیستمین سالگرد کشتار سربرنیتسا را «اقدام به ترور» خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صربستان حمله به نخست وزیر این کشور را در مراسم بیستمین سالگرد گرامیداشت هزاران قربانی کشتار سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین محکوم و آن را «اقدام به

آگهی

صربستان حمله به نخست وزیر این کشور را در مراسم بیستمین سالگرد گرامیداشت هزاران قربانی کشتار سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین محکوم و آن را «اقدام به ترور» خواند.

الکساندر ووچیچ روز شنبه پس از ادای احترام به قربانیان توسط گروهی از بوسنیایی ها با سنگ و بطری مورد حمله قرار گرفت و با سری زخمی مجبور به ترک مراسم شد.

مادر یکی از قربانیان دلیل حمله به آقای ووچیچ را سرباز زدن وی از به رسمیت شناختن “نسل کشی سربرنیتسا” عنوان کرد و افزود:«دیروز رئیس جمهوری سابق صربستان به ووچیچ گفته بود تا در مراسم شرکت و عذرخواهی کند اما او گفته بود با سری بالا به سربرنیتسا خواهم رفت اما هرگز وقوع نسل کشی را نخواهم پذیرفت.»

هزاران مسلمان بوسنیایی روز شنبه با بجا آوردن نماز میت برای ۱۳۶ قربانی کشتار تابستان سال ۱۹۹۵ که اخیرا شناسایی شده اند، بقایای آنان را به خاک سپردند.

بیست سال پیش نظامیان ارتش صربستان برغم حضور چهارصد سرباز پاسدار صلح مسلح هلندی هشت هزار مرد و پسر مسلمان را به خاک و خون کشیدند و بزرگترین قتل عام تاریخ اروپا را پس از جنگ جهانی دوم رقم زدند، کشتاری که دادگاهی بین المللی آن را نسل کشی خوانده است.

لورانس الکساندرویچ، خبرنگار یورونیوز می گوید:«تصور کنید که بیست سال پیش در اینجا مردمان زیادی همچون امروز حضور داشتند و اسیر قساوت ارتش صرب شده بودند. این نسل کشی لکه ننگی بر دامن اعضایی از جامعه جهانی است که پذیرفته اند که از بیگناهان دفاع نکردند. خواسته اصلی بوسنیایی ها امروز محاکمه تمام کسانی است که مرتکب جنایت جنگی شده اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با نخست وزیر صربستان

نسل‌کشی سربرنیتسا؛ ۳۰ «تُرک مسلمان» بوسنیایی در پوتوچاری به خاک سپرده شدند

برگزاری مراسم تدفین ۵۰ قربانی دیگر از نسل‌کشی سربرنیتسا در بوسنی