Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجارستان دروازه تازهِ ورود پناهجویان به غرب اروپا

مجارستان دروازه تازهِ ورود پناهجویان به غرب اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماگیورکونییژا یکی از شهرهای کوچک صربستان طی ماه های گذشته شاهد پدیده جدید مهاجرتی بوده است. این شهر آخرین توقفگاه پناهجویان پیش از قدم گذاشتن به خاک

آگهی

ماگیورکونییژا یکی از شهرهای کوچک صربستان طی ماه های گذشته شاهد پدیده جدید مهاجرتی بوده است. این شهر آخرین توقفگاه پناهجویان پیش از قدم گذاشتن به خاک مجارستان است. آنها قصد دارند از این طریق وارد حوزه اتحادیه اروپا شوند. دریکی از مغازه های شهر برخی از پناهجویان مشغول خرید چادر و کیسه خواب هستند. صاحب مغازه نگران نیست اما شایعاتی در باره آنها شنیده است: «نظرها مختلف است. برخی ها از حضور مهاجران ناراحتند. از این می ترسند که اتحادیه اروپا آنها را نپذیرد و برشان گرداند. آنوقت ممکن است برخی از آنها دست به کارهای خلاف نطیر دزدی بزنند و یا حتی کسی را بکشند. شاید در میان آنها تروریست وجود داشته باشد. کسی چه می داند؟»

این شهر در چند کیلومتری مرز مجارستان واقع شده، جایی که امسال بیش از شصت نفر پس از عبور غیر قانونی از مرز توسط پلیس دستگیر شدند. اکثر پناهجویان از کشورهای افغانستان، سوریه و عراق می آیند و قصد دارند به شرق و غرب اروپا بروند. آنها قصد ماندن در مجارستان را ندارند. یک مرد سوری که نمی خواست چهره اش نمایش داده شود، می گوید: «فکر می کنم وضعیت مجارستان شبیه یونان است. نه کاری هست و نه تسهیلات. مردم برای تحصیل و کار نیاز به کمک دارند. من به مجارستان فکر نمی کنم. ما قصد داریم به آلمان، هلند، دانمارک و یا سوئد برویم.»

با اینحال آنها در مجارستان بیلبوردهای دولتی را می بینند که بر روی آنها نوشته شده: «اگر به مجارستان می آیید، نمی توانید شغل مردم این کشور را بگیرید.»

سِگد سومین شهر بزرگ مجارستان در نزدیکی مرزِ صربستان واقع شده است. در مرکز شهرپناهجویان خود را از چشم پلیس مخفی می کنند. با اینحال بسیاری از ساکنان شهر از حضور آنها رضایت ندارند. یکی از آنها می گوید: «فکر می کنم آنها باید جایی که به دنیا آمدند زندگی کنند. مسئولیت این امر به کشوری بر میگردد که امکان خروج به آنها داده است.» فرد دیگری نیز معتقد است: «تا وقتی آنها در اینجا، در وسط این میدان چادر زده اند مشکل خاصی نیست. یا بهتر است بگوییم تا زمانی که شغل ساکنان محلی را نگرفته اند. در این صورت باید نگران تبعات اقتصادی و اجتماعی این مسئله بود.»

باز به سِگد بر می گردیم جایی که دیگاه ها کمی متفاوت تر است. کمک هایی از سوی افراد داوطلب جمع آوری شده که در اختیار افراد نیازمند قرار میگیرد. همان هایی که قرار است شب را در ایستگاه راه آهن سِگد سپری کنند و با اولین قطار این شهر را ترک کنند. هماهنگ کننده یک گروه کمک رسان غیر دولتی می گوید: «جمع زیادی از مردم مجارستان، نمی توانم تخمین بزنم چه تعداد، اما گروه بسیار زیادی از مردم در این مورد با دولت هم رای نیستند. ما اطمینان داریم که این پناهجویان در شرایط بسیار دشوار به سر می برند. فرقی نمی کند از کجا می آیند، به کجا می روند و چه امید هایی برای پایان سفر خود در سر می پرورانند؟ ما تنها یک کار می توانیم بکنیم. تا زمانی که اینجا هستند زندگی را برایشان ساده تر کنیم.»

آنها می توانند توسط اعضای این گروه مدنی غذا، کمک دارویی، اطلاعات و راهنمایی های مربوط به ترجمه دریافت کنند. یکی از پناهجویان می گوید: «در چنین مواقعی حس بسیار خوبی داریم، حتی وقتی یک لیوان آب دریافت کنیم. احساس می کنیم با ما مثل انسان ها برخورد شده است.»

زمانی که صحبت از مهاجرت به میان می آید، نوعی حصار نامرئی را میتوان در میان دیدگان برخی از مردم مجارستان احساس کرد. در حالی که تا چند هفته دیگر قرار است برای جلوگیری از ورود پناهجویان، موانع و حصار هایی واقعی در مرز مشترک مجارستان با صربستان نصب شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حصارکشی مرز مجارستان با صربستان قانونی شد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم