روز همه پرسی در یونان؛ شرکت سیپراس و ساماراس در رای گیری

Access to the comments نظرها
نگارش از مهران احمدی
روز همه پرسی در یونان؛ شرکت سیپراس و ساماراس در رای گیری

رای گیری برای همه پرسی در مورد برنامه کمک مالی وام دهندگان به یونان روز یکشنبه در حوزه های اخذ رای در این کشور آغاز شد.

رای دهندگان یونانی از ساعت ۷ صبح به وقت محلی با انتخاب گزینه های “نه” یا “آری“، مخالفت یا موافقت خود را با شرایط تعیین شده توسط وام دهندگان به این کشور اعلام می کنند.

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان که مردم را به دادن رای “نه” دعوت کرده صبح امروز در آتن در همه پرسی شرکت کرد. او پس از انداختن رای خود به صندوق گفت: «هیچ کس نمی تواند عزم یک ملت را نادیده بگیرد.»

آنتونیوس ساماراس، نخست وزیر سابق یونان که در خط مقدم تبلیغ برای رای “آری” قرار داشت، در شهر پیلوش در جنوب این کشور رای خود را به صندوق انداخت.

یک رای دهنده یونانی اظهار داشت: «معتقدم که رای “آری” باید پیروز شود. راه نجات دیگری وجود ندارد. امیدوارم که وضع بهتر شود. شرایط اکنون رقت انگیز است.»

یک رای دهنده دیگر گفت: «من به سیپراس رای داده بودم و امروز می خواهم “نه” رای بدهم زیرا در اروپا زندگی کرده ام و از حقوقی که اروپایی ها در برابر یونانی ها برخوردار هستند اطلاع دارم. تنها به همین دلیل رای می دهم زیرا آنها دارای حقوق برابر با ما نیستند. ما می خواهیم در اروپا باشیم اما بدون برتری اروپا! دلیل انتخابم همین است.»

همه پرسی روز یکشنبه در حالی برگزار می شود که روزنامه های محافظه کار و با گرایش راست میانه یونانی در تیترهایشان به این همه پرسی تنها بعنوان انتخابی در مورد کمک مالی به این کشور اشاره نمی کنند بلکه آن را برای این کشور انتخابی بین باقی ماندن در حوزه کشورهای یورو یا ترک آن ارزیابی می کنند.

در مقابل نخست وزیر یونان می گوید که رای “نه” به این کشور امکان می دهد که در مذاکره با وام دهندگان از قدرت بیشتری برخوردار شود.

آلکسیس سیپراس از قبول شرایط تعیین شده توسط وام دهندگان سرباز زده است و می گوید که از طرف مردم برای اجرای سیاست ریاضت اقتصادی انتخاب نشده است.