Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیپراس: اگر نتیجه همه پرسی نه باشد با بروکسل به توافق می رسیم

سیپراس: اگر نتیجه همه پرسی نه باشد با بروکسل به توافق می رسیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دو روز مانده به همه پرسی بحث برانگیز یونان در زمینه شرایط پیشنهادی وام دهندگان برای ادامه کمک مالی، الکسیس سیپراس، نخست وزیر می گوید پاسخ نه به این

آگهی

دو روز مانده به همه پرسی بحث برانگیز یونان در زمینه شرایط پیشنهادی وام دهندگان برای ادامه کمک مالی، الکسیس سیپراس، نخست وزیر می گوید پاسخ نه به این همه پرسی به او کمک می کند تا در مذاکره با شرکای اروپایی قوی تر ظاهر شود.

او گفت: «اگر پاسخ آری باشد، بانکها به لطف توافقی که صورت خواهد گرفت گشوده می شوند. گرچه این اتفاق قابل دوام نیست اما این تصمیم مردم یونان است و فارغ از اینکه بر اساس ترس، فشار و یا انتخاب گرفته شده باشد قابل احترام است. اگر پاسخ نه باشد اطمینان می دهم که فردای آن روز در بروکسل خواهم بود و توافقی به امضا خواهد رسید.»

او همچنین افزود که مخالفت با یکی از برنامه های مالی منطقه مالی یورو به معنای مخالفت با ارزشهای اتحادیه اروپا و واحد پولی یورو نیست.

در همین حال یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان گفته است که در صورتی که یونانی ها با شرایط اروپا موافق باشند از مقام خود استعفا خواهد کرد.

به نظر می رسد اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول با هدف تاثیر گذاری بر نتیجه همه پرسی آخرین شگردها را به کار می گیرند تا آتن را تحت فشار قرار دهند.

صندوق بین المللی پول در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرده رقم پیش بینی شده قبلی رشد یونان را برای سال جاری از ۲.۵ درصد به صفر کاهش داده است. این صندوق می افزاید آتن جدا از بدهی های کنونی تا سال ۲۰۱۸ به ۵۰ میلیارد یورو نیاز دارد. این گزارش سه روز قبل از همه پرسی یونان منتشر شده است.

برای صندوق بین المللی پول تجدید ساختار بدهی های یونان امری است اجتناب ناپذیر اما مگان گرین، اقتصاددان ارشد موسسه مدیریت دارایی مانولایف می گوید: «زمانی که صندوق بین المللی خواستار تخفیف در بدهی هاست به معنای آن نیست که وام های خودش را هم درنظر دارد. بانک مرکزی اروپا نیز چنین چیزی را برای یونان مطرح کرده اما نه در ارتباط با وام های خودش. اما آلمان و چند کشوری دیگر حوزه پولی یورو هستند که مخالف تخفیف در بدهی ها نیستند.»

نقدینگی بانک های یونان بیش از هر زمان دیگری کاهش یافته و شهروندان این کشور همچنان با محدودیت برداشت پول تا سقف شصت یورو در روز روبرو هستند.

در همین حال نتایج یک نظرسنجی حاکی از آن است که بیشتر یونانی ها در همه پرسی روز یکشنبه پنجم ژوئیه به شرایط پیشنهادی اروپا پاسخ منفی خواهند داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتن؛ برخی از حامیان نه به همه پرسی، پرچم نمادین اروپا را آتش زدند

فرانسوی ها در حمایت از مردم یونان به خیابانها آمدند

هشدار بازرگانان یونان درباره عواقب تعطیلی بانکها در این کشور