اسرائیل کشتی حامل کمکهای بشردوستانه به نوارغزه را متوقف کرد

اسرائیل کشتی حامل کمکهای بشردوستانه به نوارغزه را متوقف کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیروی دریایی اسرائیل یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه که راهی نوار غزه بودرا در بندر اشدود اسرائیل توقیف کرد. به گفته مسافران کشتی، که فعالان حقوق

آگهی

نیروی دریایی اسرائیل یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه که راهی نوار غزه بودرا در بندر اشدود اسرائیل توقیف کرد.

به گفته مسافران کشتی، که فعالان حقوق فلسطینیان هستند، این کشتی در آبهای بین المللی توسط ناوگان اسرائیل توقیف شد و بدستور نظامیان بسوی بندر اشدود هدایت شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره این کشتی گفت: “آنها به اسراییل می آیند تا اعتراض کنند آنهم در دموکراتیک ترین کشور منطقه خاورمیانه، تنها کشوری که با تروریسم می جنگد، تروریستهای که پشت شهروندان فلسطینی پنهان می شود، این کشتی که به قصد داشته است به غزه برود تنها حامل پیام ریا و تظاهر است.”

این کشتی حامل مواد دارویی برای شهروندان غزه بود. نوار غزه سالهاست که در محاصره اقتصادی و تحریم اسراییل قرار دارد و شهروندان غزه قربانی اصلی این تحریمها هستند. با این حال این اولین بار نیست که اسراییل کاروان حامل مواد غذایی و دارویی به غزه را موقف می کند.

ایتان دیاموند، فعال و حامی حقوق فلسطینیان می گوید: “ بسیار دشوار است تا سیاستهای امنیتی را بدرستی تشخیص داد. آنها براحتی تمام فشار و سرکوب را روی فلسطینیها می آورند و بعد می گویند دلیل آن امنیتی است. آنها حماس را مقصر این سرکوبها می دانند. آنها با این طرحها سعی کردند دولتی بروی کار آید که کمتر از حماس تندروی کند اما تاریخ نشان داده است که این طرح اسراییلها تاکنون کارکردی نداشته است.” تحریمهای اقتصادی حمای در نوار غزه از از سال ۲۰۰۷، زمانی آغاز شده است که حماس، اداره امور غزه را در اختیار گرفته است.

لوییز کاربایو خبرنگار ما در بندر اشدود می گوید: “ سفر این کشتی حامل کمکهی بشردوستانه مانند کشتیهای قبلی در همین بندر اشدود اسراییل متوقف می شود. انتقادها از اسراییل اما همچنان استوار است؛ اسراییل با تحریم و محاصره نوار غزه تنها حقوق شهروندان غزه را زیر پا می گذارد و نتوانسته قدرت حماس را تضعیف کند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدگاه ساکنان بیت المقدس در باره حصر نوار غزه

تعمیق شکاف بین آمریکا و اسرائیل؛ بایدن: نتانیاهو در نوار غزه اشتباه می‌کند

بن‌بست مذاکرات برای آتش‌بس در غزه؛ نتانیاهو از تعیین تاریخ آغاز عملیات رفح خبر داد