Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیدگاه ساکنان بیت المقدس در باره حصر نوار غزه

دیدگاه ساکنان بیت المقدس در باره حصر نوار غزه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسرائیل نشان داده در موضع خود مبنی بر جلوگیری از نقض محاصره دریایی غزه بسیار قاطع است و حتی حرکت های کوچک نمادین را در این زمینه بر نمی تابد. خبرنگار

آگهی

اسرائیل نشان داده در موضع خود مبنی بر جلوگیری از نقض محاصره دریایی غزه بسیار قاطع است و حتی حرکت های کوچک نمادین را در این زمینه بر نمی تابد. خبرنگار یورونیوز به شهر قدیمی بیت المقدس رفته تا نظر اسرائیلی ها و فلسطینیان را در مورد این محاصره دریایی جویا شود. آیا دولت اسرائیل باید به ناوگان کمک های بشر دوستانه اجازه ورود به آبهای غزه را بدهد؟

لوئیس کاربالو خبرنگار یورونیوز می گوید: «اینجا با دو اسرائیلی و دو فلسطینی صحبت کردیم. فلسطینیان نبود نگاه بشردوستانه در میان دولت بنیامین نتانیاهو را عامل این ممنوعیت می دانند. به اعتقاد بسیاری از اسرائیلی ها نیز کمک رسانی به داخل نوار غزه به معنی یاری رساندن به نیروهای حماس است.»

یک ساکن اسرائیلی بیت المقدس ضمن امنیتی قلمداد کردن تصمیم دولت اسرائیل مبنی بر حصر نوار غزه می گوید: «دولت اسرائیل اجازه ارسال کمک های بشردوستانه به غزه را می دهد اما آنها تنها می خواهند که محتویات محموله ها را بازرسی کنند. از کجا بدانیم که در میان آنها سلاح وجود نداشته باشد؟ ناوگان قبلی نیز قرار بود تنها کمک های بشردوستانه را با خود حمل کند اما درون آن سلاح و وسائل دیگری پیدا شد که برای حمله به سربازان به کار می رفت. بنابراین ما باید محتاط باشیم ومحتویات درون کاروانها را بازرسی کنیم.»

این در حالی است که دیدگاه فلسطینیان ساکن این شهر کاملا متفاوت است. یکی از آنها می گوید: «اسرائیل از بیش از چهل سال پیش، قبل از دولت نتانیاهو و حتی پیش از بگین و رابین توافقنامه های زیادی را امضاء کرده اما به هیچیک از آنها توجهی نمی کند. مسئله این است.»

حنانه ذوهابی یک عرب اسرائیلیِ ساکن شهر ناصره و یکی از اعضای فهرست مشترک ائتلاف چهار حزب عرب اسرائیلی در کنسِت، پارلمان اسرائیل است. باسل غطاس از اعضای همین ائتلاف که او نیز عضو پارلمان است پیش از این در یکی از کاروان های کمک رسانی به غزه مشارکت داشته است.

ذوهابی در سال ۲۰۱۴ برای شش ماه از حضور در پارلمان اسرائیل منع شد. وی نیز در سال ۲۰۱۰ در ناوگان دریایی کمک به مردم غزه حضور داشت و در شبی که نه نفر در حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی ماوی مرمره، جان خود را از دست دادند، در آن کشتی به سر می برد.

خبرنگار یورونیوز از وی می پرسد: «حضور و مشارکت باسل غطاس در ناوگان دریایی کمک به مردم غزه جنجال بزرگی را در کنسِت برانگیخت و با انتقادهای تند نخست وزیر به خصوص نسبت به شما همراه بود. شما این جنجال ها را درک می کنید؟ آیا همچنان از حق باسل غطاس برای حضور در ناوگان امداد رسان حمایت می کنید؟»

این نماینده زن کنست درپاسخ می گوید: «حضور ما در ناوگان آزادی و یا هرگونه مشارکت سیاسی در جهت پایان دادن به محاصره غزه اقدامی اخلاقی، بشردوستانه و سیاسی در بالاترین حد خود است. مشکل، باسل غطاس و یا فلسطینیان نیستند که برای شکست این محاصره مبارزه می کنند. معضل اصلی سیاست اسرائیل است که اجازه نمی دهد کوچکترین اقدامی ازجانب فلسطینیان و یا جامعه بین الملل برای برداشته شدن این حصر صورت گیرد.»

خبرنگار یورونیوز در سوال بعدی خود می پرسد: «حدود هشت سال است که اسرائیل اقدام به محاصره نوار غزه کرده است. آیا زمان آن نیست که به این محاصره پایان دهد؟»

ذوهابی چنین پاسخ می دهد: «البته همین طور است. ما از نقض حقوق بشر صحبت می کنیم، از جنابات جنگی، از جنایت بر ضد بشریت. چهل درصد از ساکنان نوارغزه اینک در فقر به سر می برند. شصت درصد از آنها بیکار هستند. از حجم کلی کالاهایی که قبل از محاصره وارد نوار غزه می شد اینک تنها کمتر از پانزده درصد به این منطقه ارسال می شود. اسرائیلی ها دو میلیون نفر را در غزه در حصر قرار داده و آنها را از حقوق و نیاز های اساسی خود از جمله آزادی محروم کرده اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز اسرائیل به از سرگیری مذاکره آزادی گروگان‌ها؛تاثیر اراده دیوان کیفری یا تصمیم ۳ کشور اروپایی

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای اسرائيل چه کشورهایی هستند؟