Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تراژدی های گسترش استفاده از سلاح در آمریکا

تراژدی های گسترش استفاده از سلاح در آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تیراندازی در شهر چارلستون آمریکا را می توان نمادی از ترکیب نژادپرستی و گسترس استفاده از سلاح در ایالات متحده آمریکا دانست. در روزهای اخیر، باراک

آگهی

تیراندازی در شهر چارلستون آمریکا را می توان نمادی از ترکیب نژادپرستی و گسترس استفاده از سلاح در ایالات متحده آمریکا دانست.

در روزهای اخیر، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بیشتر از گسترش سلاح در این کشور سخن گفته تا نژاد پرستی، زیرا در سال 2013، یازده هزار نفر در اثر تیراندازی در آمریکا کشته شده اند.

باراک اوباما در کنفرانس شهرداران آمریکا در سان فرانسیسکو گفت: «شما قتل در این مقیاس و با این تعداد را در هیچ یک از کشورهای پیشرفته جهان نمی بینید. همه کشورها شاهد خشونت، نفرت و یا افراد روانی است. تفاوت این است که در هیج کشوری دسترسی به سلاح به این اندازه آسان نیست.»

این پانزدهمین بار است که آقای اوباما اظهارات مشابهی بیان کرده است. در ژوئیه 2012 یک دانشجوی سابق دانشگاه کلرادو، دوازده نفر را در یک سینما به قتل رساند. شش ماه بعد یک دانش آموز دبیرستانی 20 ساله و کلکسیونر اسلحه، 26 نفر را به قتل رساند که در میان آنها 20 کودک 5 تا 10 ساله مدرسه نیوتاون حضور داشتند. این فاجعه به شدت آمریکایی ها را شوکه کرد.

پس از این وقایع، باراک اوباما طرحی برای کنترل بیشتر در فروش و در اختیار داشتن سلاح را مطرح کرد.

باراک اوباما در ژانویه 2013 گفت: «برای خارج کردن سلاح از دست جنایتکاران، ما خواهان تقویت سیستم بررسی گذشته افراد هستیم. باید مطمئن شویم که متخصصان سلامت روانی می توانند تهدید به خشونت را در این زمینه گزارش کنند. ما آگاهیم که افرادی که بیماری روانی دارند بیشتر احتمال دارد که قربانی خشونت باشند تا اینکه مرتکب خشونت شوند.»

با وجود توافق هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای ایجاد سیستم بررسی سابقه کیفری و روانی فرد متقاضی مجوز اسلحه، کنگره اکثرا جمهوریخواه، این اصلاحات را رد کرد.

طرح مورد نظر باراک اوباما، مهمترین تلاش در 20 سال گذشته برای مبارزه با خشونت های مرتبط با سلاح بود. در پی رای نیاوردن اصلاحات مورد نظر اوباما، او انجمن ملی سلاح آمریکا را در این زمینه متهم کرد.

تولید کنندگان سلاح در آمریکا به بند دوم متمم قانون اساسی آمریکا استناد می کنند که حمل سلاح را مجاز می داند.

40 درصد سلاح ها در ایالات متحده آمریکا بدون هیچ گونه کنترلی بفروش می رسد و به ازای هر 100 نفر در آمریکا 88.8 سلاح وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ظهور دوم مسیح بر زمین»؛ بومیان لاکوتا تولد بوفالوی سفید در پارک ملی یلواستون را جشن می‌گیرند

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود