Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفیر آمریکا به وزارت خارجه فرانسه فراخوانده شد

سفیر آمریکا به وزارت خارجه فرانسه فراخوانده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فرانسه در واکنش به افشای اسنادی توسط سایت ویکی لیکس که حاکی از شنود مکالمات روسای جمهور سابق و فعلی فرانسه توسط سازمان امنیت ملی آمریکا است می گوید

آگهی

فرانسه در واکنش به افشای اسنادی توسط سایت ویکی لیکس که حاکی از شنود مکالمات روسای جمهور سابق و فعلی فرانسه توسط سازمان امنیت ملی آمریکا است می گوید که هیچ رفتاری که امنیت و منافعش را به خطر بیندازد، تحمل نخواهد کرد.

شورای دفاع فرانسه روز چهارشنبه با حضور فرانسوا اولاند، رئیس جمهور این کشور به منظور تحلیل اطلاعات منتشر شده و بررسی نوع واکنش به آنها تشکیل جلسه داد و سفیر آمریکا در فرانسه نیز برای توضیح اسناد منتشر شده در ویکی لیکس به وزارت خارجه فرانسه فراخوانده شد.

بنابر اطلاعات افشا شده که گزارش آن ابتدا در روزنامه فرانسوی لیبراسیون و سایت خبری مدیا پارت منتشر شده، سازمان امنیت ملی ایالات متحده آمریکا دست کم بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ میلادی، دست به شنود مکالمات ژاک شیراک و نیکولا سارکوزی، دو رئیس جمهور سابق فرانسه و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فعلی این کشور زده است.

بنا بر اسناد منتشر شده و بر اساس شنودهای انجام شده، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه در نظر داشته است تا مذاکرات صلح خاورمیانه را بدون همراهی آمریکا به جریان بیندازد و فرانسوا اولاند هم در سال ۲۰۱۲ از خروج یونان از حوزه پولی یورو نگران بوده است.

اسناد منتشر شده خلاصه ای از مکالمات بین مقامات فرانسوی درباره بحران مالی جهان، آینده اتحادیه اروپا، رابطه بین دولت اولاند با دولت مرکل، تلاشهای فرانسه برای تعیین ترکیب هیات اجرایی سازمان ملل متحد و اختلاف بین دولتهای فرانسه و آمریکا در مورد جاسوسی آمریکا در فرانسه را در بر می گیرد.

سایت ویکی لیکس می گوید که اسناد منتشر شده برگرفته از شنود مستقیم مکالمات روسای جمهور، اعضای هیات وزیران فرانسه و سفیر این کشور در امریکا است.

به نوشته ویکی لیکس اسناد منتشر شده همچنین حاوی شماره تلفن همراه چندین مقام رسمی در کاخ الیزه از جمله شماره مستقیم رئیس جمهوری فرانسه است.

پیش از آخرین رشته افشاگری ها در مورد جاسوسی آمریکا از متحد غربی خود، اسنادی از جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا از آلمان نیز منتشر شده بود.

سایت ویکی لیکس هفته گذشته بیش از ۶۰ هزار پیام دیپلماتیک از عربستان سعودی را منتشر کرده بود و وعده داده بود که در هفته های آینده نیم میلیون پیام دیگر را نیز منتشر خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ می‌گوید کارش در اشتباه گفتن نام‌ها «عمدی» است

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟