سه سال از پناهندگی جولیان آسانژ در سفارت اکوادور گذشت

سه سال از پناهندگی جولیان آسانژ در سفارت اکوادور گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بسیاری از مدافعان حقوق بشر روز جمعه ۲۹ خرداد مقابل سفارت اکوادور در لندن جمع شدند تا به مناسبت سومین سال پناهندگی جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی

آگهی

بسیاری از مدافعان حقوق بشر روز جمعه ۲۹ خرداد مقابل سفارت اکوادور در لندن جمع شدند تا به مناسبت سومین سال پناهندگی جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس در این سفارت، بار دیگر حمایت خود را از او اعلام کنند.

آقای آسانژ طی دهه اخیر با افشای اسناد محرمانه بین المللی، اعتراض بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را برانگیخته است. از جمله افشاگریهای بین المللی سایت ویکی لیکس می توان به انتشار اسناد محرمانه درباره جنگهای عراق و افغانستان و فعالیتهای دولت آمریکا در این زمینه اشاره کرد.

بنا بر گزارش سایت «گاو وست» (govwaste.co.uk) دولت بریتانیا بیش از یازده میلیون پوند، معادل شانزده میلیون یورو را صرف محاصره منطقه اطراف سفارت اکوادور و دستگیری آقای آسانژ کرده است؛ مبلغی که به گفته این سایت می توان با آن برای دست کم ۲۰ هزار کودک مدرسه ساخت و غذای نزدیک به ۱۰ میلیون نیازمند را تامین کرد.

جولیان آسانژ همچنین متهم به تجاوز جنسی به دو زن است و دولت سوئد خواهان بازگشت او و حضورش در دادگاه این کشور است تا به پرسشهایی درباره این اتهامات پاسخ دهد. آقای آسانژ این اتهامات را رد کرده است.

جولیان آسانژ ۴۳ ساله برای جلوگیری از استردادش به سوئد، از تاریخ ۳۰ خرداد سال ۱۳۹۱ شمسی در ساختمان سفارت اکوادور در لندن پناهنده است.

دادستان سوئد از دولت اکوادور خواسته است امکان مصاحبه با آقای آسانژ را در ساختمان سفارت فراهم کند.

اخیرا نیز سایت ویکی لیکس بیش از ۶۰ هزار سند دیپلماتیک درباره عربستان سعودی منتشر کرد و وعده داد در هفته های پیش رو اسناد بیشتری در این باره منتشر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان

عکس دستکاری شده دیگری از کیت میدلتون؛ همسر ولیعهد با تصویر ملکه بریتانیا چه کرده است؟