Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوجگیری احزاب راست افراطی در اسکاندیناوی

اوجگیری احزاب راست افراطی در اسکاندیناوی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی با پیروزی بلوک راست اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی دانمارک، حزب «مردم» که تشکیلاتی دست راستی و ضد مهاجرت در این کشور است، موفق شد با کسب

آگهی

گزارش تحلیلی

با پیروزی بلوک راست اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی دانمارک، حزب «مردم» که تشکیلاتی دست راستی و ضد مهاجرت در این کشور است، موفق شد با کسب بیش از بیست و یک درصد آراء و قرار گرفتن در جایگاه دوم رکوردی تاریخی از خود به جای گذاشت. جناح چپ با شکست در انتخابات پارلمانی دانمارک عملا از قدرت کنار رفت.

پیروزی جناح راست پوپولیست در دانمارک، اوجگیری احزاب سیاسی راست افراطی و ضد مهاجرت در اسکاندیناوی را عملا به تایید می رساند. به عنوان مثال، در سوئد حزب «دمکرات» که یک حزب راست افراطی است در آخرین انتخابات برگزار شده در این کشور با کسب نتایجی بسیارخوب خود را به عنوان سومین حزب قدرتمند کشور مطرح کرد.

در شمال اروپا حزب دست راستی و تندروی «فنلاندی های واقعی» در کشور فنلاند، حزب «مردم» دانمارک و حزب «دمکرات های» سوئد طی هجده ماه گذشته بهترین نتایج سالهای اخیر خود را در انتخابات به دست آورده اند.

در نروژ، حزب راست افراطی «پیشرفت» که یک تشکیلات پوپولیستی و ضد مهاجرت است، اکتبر 2013 درآخرین انتخابات برگزار شده در این کشور توانست پس از چهل سال فعالیت حزبی برای نخستین بار به دولت راه یابد.

یکی از دلایل موفقیت احزاب راستگرای افراطی در شمال اروپا بی شک مسائل اقتصادی است. گرچه در کشورهای این منطقه از اروپا وضعیت بسیار مناسب تر از سایر نقاط این قاره است، با این حال بحران اقتصادی در سطح بین الملل و نیز در منطقه یورو این کشورها را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به این مسائل باید مشکلات مهاجرتی را نیز اضافه کرد. کشورهای حوزه اسکاندیناوی دارای بازترین و مناسب ترین سیاست های مهاجرتی در دنیا هستند. این شهرت می تواند مهمترین دلیل برای اقبال گسترده مهاجران به این کشورها باشد.

علیرغم آنکه این کشورها دارای پایین ترین نرخ جرم و جنایت در اروپا هستند با این حال احزاب پوپولیست همواره سعی دارند از خارجی ها تصویری بد ارائه کنند.

نماینده یک حزب راست افراطی در شهرداری اسلو می گوید: «به طور معمول اینجا تعدادی زیادی قاچاقچی مواد مخدر هست. اکنون هوا سرد است و شاید به همین دلیل قاچاقچی ها پیدایشان نیست. اما اینجا همیشه پر از مشتری است. افرادی مثل کولی ها.»

کشورهای اسکاندیناو به دلیل صادرات نفت و نیز نرخ بسیار پایین بیکاری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همواره به نیروی کار خارجی نیاز دارند. این نیاز و در عین حال اوجگیری احساسات ضد مهاجرتی مسئله ای است که میتواند برای دولت های جدید در این کشورها یک تناقض محسوب شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب راست افراطی، دومین حزب پیروز در انتخابات پارلمانی دانمارک

حمله به سیاستمداران اروپایی در گرماگرم انتخابات؛ نخست‌وزیر دانمارک در کپنهاگ مورد سوءقصد قرار گرفت

پادشاه آینده دانمارک پس از کناره گیری غیرمنتظره ملکه مارگرته کیست؟