حزب راست افراطی، دومین حزب پیروز در انتخابات پارلمانی دانمارک

حزب راست افراطی، دومین حزب پیروز در انتخابات پارلمانی دانمارک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب مردم، حزب راست افراطی دانمارک با کسب ۲۱ درصد آراء، دومین حزب پیروز در انتخابات پارلمانی این کشور شد. این حزب که از طرفداران سیاستهای ضد مهاجرت

آگهی

حزب مردم، حزب راست افراطی دانمارک با کسب ۲۱ درصد آراء، دومین حزب پیروز در انتخابات پارلمانی این کشور شد. این حزب که از طرفداران سیاستهای ضد مهاجرت است، اکنون علاوه بر کاستن از قدرت حزب حاکم یعنی حزب چپ سوسیال دموکرات دانمارک، می تواند در دولت ائتلافی آینده این کشور نیز حضور یابد.

کریستین تولسن دِهل، رهبر حزب مردم می گوید: «ما واقعا با این نتیجه شگفت زده شدیم. در شهرهای بزرگ تقریبا کاری انجام ندادیم، اما مهم نیست. این نتیجۀ شگفت انگیزی برای حزب مردم دانمارک است.»

در پایان روز پنجشنبه، در مقر حزب چپگرای سوسیال دموکرات که دولت این کشور را در اختیار داشت حیرت و تاسف حاکم بود. از آنجا که این حزب تنها ۸۵ کرسی در پارلمان به دست آورده است باید قدرت را به احزاب رقیب واگذار کند.

هله تورنینگ اشمیت، نخست وزیر این کشور با پذیرش این شکست در جمع حامیانش گفت: «از این به بعد لارس لوک راسموسن دولت جدید را تشکیل خواهد داد و من برای او آرزوی شانس و موفقیت دارم.»

لارس لوک راسموسن، رهبر حزب راست میانه «لیبرال» که قبل از دولت خانم هله تورنینگ اشمیت، قدرت را در دانمارک در اختیار داشته است اکنون با کسب ۹۰ کرسی در پارلمان، مامور تشکیل دولت جدید در این کشور خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج نظر سنجی‌های انتخابات هلند از پیروزی حزب مهاجرستیز و اسلام‌ستیز «برای آزادی» حکایت دارد

پیروزی چشمگیر راست‌گرایان در انتخابات پارلمانی سوئیس

احزاب هوادار اروپا در انتخاب لهستان «پیروز شدند»