رمضانی با عطر دعا و طعم خوراکیها در مصر

رمضانی با عطر دعا و طعم خوراکیها در مصر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم مصر هم مانند همه مسلمانهای دنیا با احساس شادمانی، معنویت و میل به پاسداری از سنتها به استقبال ماه رمضان می روند. در آغاز این ماه کمتر پیش می آید

آگهی

مردم مصر هم مانند همه مسلمانهای دنیا با احساس شادمانی، معنویت و میل به پاسداری از سنتها به استقبال ماه رمضان می روند. در آغاز این ماه کمتر پیش می آید که شما خانه و خیابانی را در قاهره پایتخت مصر بیابید که با چراغهای روشن تزیین نشده باشد. پرچمهای سنتی برافراشته و فانوسهای آویزان بر خانه و مغازه ها، بیانگر فرا رسیدن ماه رمضان هستند.

بهاء الوعدی یک شهروند مصری می گوید: «ما این روزها نسبت به سالهای گذشته احساس امنیت بیشتری داریم. اکنون مردم از منزل خارج می شوند و زندگی عادیشان را پی می گیرند. زندگی عادی بتدریج به سمت ما باز می گردد.»

مردم در قهوه خانه ها پس از یک روز روزه داری، از نوشیدنیهای داغ لذت می برند. آنها همانطور که برای خواندن نماز و نزدیک شدن به خدا روزانه پنج وعده در مسجدها حاضر می شوند، به آماده کردن غذاهای محبوب و شیرینیهای ویژه این ماه نیز علاقه نشان می دهند.

یک مرد اردنی که در قاهره زندگی می کند می گوید: «مردم در اینجا با وجود هوای گرم بی صبرانه منتظر ماه رمضان هستند. آنها از تحمل گرسنگی و تشنگی احساس رضایت می کنند. رمضان معانی بسیاری به ما عرضه می کند، همچنان که یک جشن آشپزی هم به حساب می آید.»

صدها سال است که مصریها بر خانه و محل کسب خود فانوسهای ویژه ماه رمضان را آویزان می کنند و همزمان، ترانه های مذهبی می خوانند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در قاهره می گوید: «روزه گرفتن در ماه رمضان در مصر رسمی دیرینه و عادتی موروثی است که عطر و طعمی دلپذیر دارد. ما در شرایطی دشوار روزه می گیریم به امید آنکه حال و هوایمان را بهتر از پیش می کند.»

برای مسلمانان ماه رمضان همچنین زمانی برای عبادت، بازدید از دوستان و خویشاوندان، دستگیری از مستمندان و پایان دادن به اختلافات بین مردمان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادران غزه‌ای‌ بر مزار فرزندان؛ امسال خبری از شادی عید فطر نبود

کابینه جنگی اسرائیل برای حمله به رفح تا ماه رمضان ضرب‌الاجل صادر کرد

آخرین دور جشنواره هزارساله «مردان برهنه» ژاپن؛ دیگر دود از کنده بلند نمی‌شود