نخست وزیر چپگرای یونان: اگر لازم باشد 'نه بزرگ' خواهیم گفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر چپگرای یونان: اگر لازم باشد 'نه بزرگ' خواهیم گفت

ورنر فایمن، صدراعظم اتریش روز چهارشنبه در آتن، با الکسیس تسیپراس، نخست وزیر چپگرای یونان دیدار کرد، دیداری که جزئیاتش اعلام نشد اما کمتر می توان تردید داشت که در راستای پایان دادن به بن بست مذاکرات آتن با وام هندگان نبوده باشد.

آقای فایمن امروز در آتن گفت: «اروپا بوقت نیاز کشورها باید همبستگی نشان دهد.»

آقای تسیپراس می گوید:«اگر به مصالحه و توافقی آبرومند دست پیدا کنیم، من و وزرای من و دولتی که مردم یونان برگزیده اند، مسئولیت تحقق و اجرای آن را بر عهده خواهیم گرفت. اما اگر مصالحه و راه حل مالی قابل اجراء و شرافتمندانه نباشد، باز هم این دولت یونان و ما خواهیم بود که دوباره مسئولیت را به گردن گرفته و بر ضد سیاست ویرانگر علیه یونان، ‘نه بزرگ’ خواهیم گفت.»

یرون دیسلبلوم، رئیس یوروگروپ، متشکل از وزرای دارایی کشورهای عضو حوزۀ پولی یورو امروز گفت: «بدهی های یونان بخشیده نخواهد شد، رسیدن به توافقی نهایی با یونان ممکن است اما پیشنهادات آتن باید شفاف باشد.»

الکساندروس، بازنشسته 66 ساله آتنی می گوید:«همه مردم نگران پس اندازهای خود هستند. این مشکلی شخصی نیست و مشکلی همگانی و ملی است.»

گروهی از آتنی ها امروز در اعتراض علیه سیاست های وام دهندگان و اتحادیه اروپا پلاکاردی را از بالکونی در روبروی دفتر کمیسیون این اتحادیه در آتن آویختند با این مضمون:«مردم تهدید نمی پذیرند. یونان فروشی نیست.»