یونان و وام دهندگان همچنان در بن بست به مذاکراه ادامه می دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یونان و وام دهندگان همچنان در بن بست به مذاکراه ادامه می دهند

مذاکرات میان وام دهندگان و یونان روز یکشنبه در بروکسل در حالی ادامه یافت که زمان زیادی تا سررسید پرداخت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از وام های قبلی برای آتن نمانده است.

این مذاکرات که از چند هفتۀ پیش میان کمیسیون و اتحادیۀ اروپا از یک سو و یونان از سوی دیگر آغاز شده، به دلیل عدم موافقت دو طرف با پیشنهادهای ارائه شده تاکنون نتیجه ای نداشته است.

وام دهندگان و در راس آنها دو کشور فرانسه و آلمان از یونان می خواهند با کاهش دستمزد کارکنان و همچنین حقوق بازنشتگان در هزینه های دولتی صرفه جویی کند. ضمن آنکه افزایش مالیات بر مصرف بویژه الکتریسیته و همچنین انجام برنامه های ریاضتی از دیگر خواسته های وام دهندگان است.

یونان ضمن رد درخواست ها، پیشنهادهای جدیدی را به کمیسیون اروپا ارائه داده است اما این کمیسیون و رهبران اتحادیۀ اروپا این پیشنهادها را ناکافی می دانند.

این مذاکرات روز پنجشنبه نیز طی نشستی میان ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، یوروگروپ و الکسی سیپراس، نخست وزیر یونان ادامه خواهد یافت. یک منبع نزدیک به اتحادیۀ اروپا به خبرگزاری فرانسه گفته است این نشست “آخرین ایستگاه قطار مذاکرات” است.

در صورت عدم توافق در این مذاکرات، راه برای دریافت نوبت بعدی وام به یونان به مبلغ ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو باز نخواهد شد.

دولت یونان می گوید عدم دستیابی به یک توافق در این باره این کشور را به خروج از منطقۀ پولی یورو نزدیک می کند.