Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باشگاه مرموز بیلدربرگ؛ دانسته ها و اسرار

باشگاه مرموز بیلدربرگ؛ دانسته ها و اسرار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگاهی به «گروه بیلدربرگ»، باشگاهی خصوصی متشکل از سران سابق کشورهای جهان.

آگهی

پیشینه

شصت و یک سال پیش هتل بیلدِربِرگ روستای اوستِربیک هلند، میزبان همایشی ویژه بود. همایشی که به باشگاه بیلدربرگ مشهور شد ومدعوینش از سران سابق و وقت امور، از سلطنت و سیاست گرفته تا اقتصاد و رسانه بودند.

افرادی که بانی برگزاری چنین رویدادی بودند، از جمله یوزف رتینگر، سیاستمدار در تبعید لهستانی، به دلیل نگرانی از رشد روزافزون آمریکایی ستیزی در اروپای غربی دست به این کار زدند. یوزف رتینگر با جلب نظر شاهزاده برنارد هلند موفق به پرورش ایده این کنفرانس شد. کنفرانسی که کماکان با جدیت برگزار می شود و همچنان بحث بر نوع مباحث و نیز ناشفاف بودنش ادامه دارد.

امروز

باشگاه بیلدربرگ که به گروه بیلدربرگ، کنفرانس بیلدربرگ، گردهمایی بیلدربرگ و یا کلوب بیلدربرگ هم مشهور است، هر سال کنفرانس خصوصی خود را با حضور ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر برگزار می کند. کارشناسان صنایع، سرمایه، اقتصاد، دانشگاه، رسانه و سیاست، معمولا در حاشیه نشست های بزرگ اقتصادی و سیاسی جهان (همچون گروه بیست، گروه هفت و غیره) گرد هم می آیند و در مورد مسائل روز دنیا به گفتگو می نشینند.

هرچند فهرست مهمانان و موضوعات بحث به صورت عمومی منتشر می شود، اما با نگاهی گذرا به برنامه کنفرانس، کلی نگری در انتخاب عناوین به چشم می آید. برای مثال در اجلاس سال جاری، آمریکا، بریتانیا، تروریسم، ایران، و جهانی شدن، چند نمونه از موضوعات بحث هستند اما اینکه چه چیز ایران و یا بریتانیا به بحث گذاشته می شود، بر کسی معلوم نیست.

بحث شفافیت

تاکنون بسیاری از هواداران تئوری توطئه، اعضای این باشگاه خصوصی را به تلاش برای مسلط شدن بر جهان متهم کرده اند. جناح های چپ سیاسی آنها را به تلاش برای استقرار سرمایه داری متهم می کنند و جناح های راست، به راه اندازی یک سامانه اجرایی موازی. تمام اینها ریشه در شفافیت کم این گروه دارد. گروهی که همواره احتیاط را در دستور کار قرار داده است.

باشگاهی مرموز، اعضایی معتبر

در میان اعضای باشگاه بیلدربرگ نام هایی چون پرنس فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا و فرزندش، پرنس چارلز، ولیعهد این کشور، ملکه بئاتریکس هلند، خوان کارلوس، شاه سابق اسپانیا و شمار قابل توجهی از نخست وزیران، صدر اعظم ها و رئیس جمهوری های سابق کشورهای قدرتمند به چشم می خورد.

سایت رسمی این گروه، برنامه ها و فهرست شرکت کنندگان در آن را منتشر می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جهان ثروتمندتر شد؛ چه کسی بیشترین سود را می‌برد؟

تاثیر «به رسمیت شناختن فلسطین» در نرخ مشارکت شهروندان اسلوونی در انتخابات پارلمان اروپا

ثروتمندترین کشور جهان کدام است و چه کشوری کمترین نرخ فقر را دارد؟