Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

در انتخابات ترکیه نیم درصد آراء هم سرنوشت ساز هستند

در انتخابات ترکیه نیم درصد آراء هم سرنوشت ساز هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با بالاگرفتن چالش و گمانه زنی ها در مورد انتخابات پیش روی مجلس در ترکیه، عادل گور مدیر موسسه نظرسنجی “آ گ“، به پرسشهای بورا بایکتار، خبرنگار

آگهی

همزمان با بالاگرفتن چالش و گمانه زنی ها در مورد انتخابات پیش روی مجلس در ترکیه، عادل گور مدیر موسسه نظرسنجی “آ گ“، به پرسشهای بورا بایکتار، خبرنگار شبکه یورونیوز پاسخ داده است.

یورو نیوز: از انجام آخرین نظرسنجیها، آخرین تصویری که نزد افکار عمومی در مورد انتخابات بدست آورده اید، چیست؟

عادل گور، مدیر موسسه نظرسنجی “آ گ”: در سه ماه گذشته، ترکیه با چند پرسش مهم مواجه شده است. نخست اینکه آیا حزب “دموکراتیک خلقها” که مدافع حقوق اقلیتهای کرد است، با موفقیت وارد پارلمان می شود؟ دوم اینکه آیا یک قدرت تک حزبی حاکم خواهد شد یا مانند دهه نود میلادی دولتی ائتلافی شکل خواهد گرفت؟ ما بر اساس نظرسنجیها می گوییم که برای نخستین مرتبه، در این انتخابات حتی بالا و پایین رفتن نیم درصد از آراء در سبد برخی از گروهها هم سرنوشت ساز خواهد بود. می توانم بگویم که اگر بینندگان شما هم نتایج نظرسنجی را نگاه کنند خواهند گفت که هر دو احتمال وجود دارد. تا پایان روز یکشنبه با واپسین رأیی که در صندوق انداخته می شود و با آخرین نماینده ای که انتخاب می شود، این پرسش وجود خواهد داشت.

یورونیوز: در چند انتخابات گذشته، مردم با نگاهی هویتگرایانه به پای صندوقها رفتند. در این انتخابات چه خواهد شد؟ مردم برای رأی دادن چه دغدغه هایی دارند؟

عادل گور: اکنون بیش از یک دغدغه وجود دارد. بسیاری هستند که برای رفع نگرانی ایدئولوژیکشان به حزب دموکراتیک خلقها رأی می دهند. آنها می گویند که این نشان دهنده هویت قومی من است، با ایدئولوژی من سازگاری دارد. بسیاری از رای دهندگان به حزب “حرکت ملی“، با توجه به عواطف ملی خود رأی می دهند. در وضعیتی که آرای هویت گرایانه کرد افزایش می یابد، هویت گرایی ترکی نیز به شکلی طبیعی رشد می کند. این موردی اجتماعی است که در تمام جوامع دنیا دیده می شود. بسیاری از آرای حزب “جمهوریخواه خلق” هم به دلایل ایدئولوژیک است. آنها با توجه به مواضع خود که ضد حزب “عدالت و توسعه” است، عمل می کنند. اما بخش بسیار کوچکی از رای دهندگان به حزب حاکم، با توجه به نگرانیهای ایدئولوژیک رأی می دهند. بسیاری از رای دهندگان به حزب عدالت و توسعه می گویند این رأی مرتبط با زندگی روزمره من است. می گویند من از خدماتی که می گیرم خوشحال هستم و به این رأی دادن ادامه می دهم. پس رأی دادن فقط به یک دلیل نیست، انگیزه های ایدئولوژیک، اقتصادی و چیزهای دیگر در آن دخیل هستند. اما در ترکیه آنچه که سرنوشت نهائی انتخابات را تعیین می کند، آنچه که مشخص می کند چه دولتی بر سر کار باشد، اقتصاد است. شادیهای روزانه در زندگی مهم هستند. مردم به دنبال پاسخ برای چنین پرسشهایی هستند: چطور می توانم اجاره خانه ام را در پایان برج پرداخت کنم؟ چگونه هزینه تحصیل فرزندانم را فراهم کنم؟ چطور می توانم کارت اعتباری ام را که در دوران پیری از من محافظت می کند، تأمین اعتبار کنم؟

یورونیوز: «با این توضیحاتی که دادید، فکر می کنید آیا دولت کنونی پایدار خواهد ماند، یا شاهد یک انتخابات زودهنگام برای تشکیل دولت جدید خواهیم بود؟

عادل گور: ترکیه در چد سال گذشته به شکل غیرقابل باوری چندقطبی شده است. سران احزاب در قبال یکدیگر از الفاظی خشن استفاده می کنند که در نزاعهای خیابانی هم نمی شنوید. پیشبینی اینکه این قطبها در آینده چگونه و در چه جایگاهی در قبال هم قرار می گیرند، دشوار است. همچنین اگر دولتی با یک اکثریت شکننده روی کار بماند، دوامش در مدت زمانی طولانی سخت خواهد بود آنهم در کشوری مانند ترکیه. باید جنگ داخلی سوریه و دیگر تحولات خاورمیانه را هم در نظر داشته باشید. نظر من بعنوان شخصی که سالهاست سیاست ترکیه را پیگیری می کنم چنین است: اگر ما یک دولت تک حزبی با اکثریتی شکننده در مجلس داشته باشیم، یا اگر دولتی ائتلافی شکل بگیرد آنگاه باید منتظر انتخابات زودهنگام دیگری هم باشیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند