عربستان سعودی و اسرائیل؛ از دشمنی تا اتحاد برای مقابله با ایران

عربستان سعودی و اسرائیل؛ از دشمنی تا اتحاد برای مقابله با ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

نه عربستان سعودی اسرائیل را به رسمیت می شناسد و نه اسرائیل طرح پیشنهادی سعودی را برای تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی پذیرفته است. با این حال، انتشار خبر دیدارهای هیات‌های بلندپایه دو کشور با محور مقابله با ایران، نشان داد که ریاض در مواجهه با گسترش نفوذ ایران در منطقه حاضر به چشم پوشی از سیاست‌های دهه‌های پیشین خود است.

نمایندگان این دو کشور از آغاز سال ۲۰۱۴ تا کنون، ۵ بار با یکدیگر گفتگو کرده اند با این وجود، این روابط تا روز پنجشنبه، زمانی که انور ماجد عشقی، رئیس هیات عربستان و همتای اسرائیلی وی، دُر گُلد، پس از یک سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند، علنی نشده بود.

انور ماجد عشقی، ژنرال بازنشسته سعودی و معاون پیشین شاهزاده بندر بن سلطان (سفیر پیشین ریاض در واشنگتن و رئیس سابق استخبارات عربستان سعودی) در سخنرانی روز پنجشنبه خود در این اتاق فکر، با ارائه گزارشی اجمالی از تاریخ ایران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و با اشاره به سوابق «تروریستی»، «تجاوزکارانه» و «گروگانگیری های» جمهوری اسلامی ایران، برنامه پیشنهادی هفت ماده‌ای خود را برای خاورمیانه ارائه داده است که در صدر آن، دستیابی به صلح میان اعراب و اسرائیل قرار دارد. موضوع دوم این برنامه، تغییر رژیم سیاسی ایران است. رئوس دیگر طرح این ژنرال بازنشسته سعودی، اتحاد بیشتر میان اعراب، خلق نیروی نظامی عربی و استقلال کردستان بود.

این واقعیت که نمایندگان دو کشور در سال ۲۰۱۴ با یکدیگر دیدار کرده اند، نشانگر این واقعیت است که حتی پیش از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان هم، دست کم بخشی از خاندان سعودی خواستار ارتباط نزدیک تر با اسرائیل برای مقابله با گسترش نفوذ ایران بوده است.

رقابت میان ایران و عربستان سعودی بیش از پیش به یک دشمنی منطقه‌ای تبدیل می شود؛ این امر را به راحتی می توان از سخنان مقام‌های بلندپایه هر دو طرف فهمید. نه تهران و نه ریاض، ذره‌ای از سنگرهای خود در سوریه، عراق و یمن عقب نکشیده اند. هر دو طرف، دیگری را به حمایت از مخالفان و «تروریست»‌های داخلی و بین المللی متهم می کنند. رسانه‌های اصولگرای ایران، در تحلیل‌های خود زوال «آل سعود» را اجتناب ناپذیر می دانند و رسانه‌های عرب زبان و غیر عرب زبان نزدیک به ریاض، موارد نقض حقوق بشر در ایران و نبود آزادی‌های سیاسی را پوشش می دهند.

نبرد نرم افزاری بین دو مدعی رهبری جهان اسلام و جنگ نیابتی آن دو در خاورمیانه، مدت‌ها است که آغاز شده است. علنی شدن اخبار دیدار هیات‌های سعودی با اسرائیل، پیش از هر چیز نشانگر عمق اختلاف میان تهران و ریاض است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند

بلینکن بار دیگر در خاورمیانه؛ وزیر خارجه آمریکا برای آتش‌بس در غزه رایزنی می‌کند