پوروشنکو نسبت به «تهاجم تمام عیار» روسیه هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوروشنکو نسبت به «تهاجم تمام عیار» روسیه هشدار داد

شدیدترین درگیری اخیر جدایی طلبان هوادار روسیه و ارتش اوکراین در چهار ماه اخیر در اطراف دو شهر مارینکا و کراسنوهوریوکا در شرق این کشور، از هر دو طرف چندین کشته برجای گذاشته است.

بدنبال درگیری روز چهارشنبه در شرق اوکراین در نزدیکی دونتسک، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کردند آنها شاهد حرکت تانک ها و خودروهای زرهی جدایی طلبان به سوی خط حائل بوده اند.

مایکل بوسیورکیو، سخنگوی این سازمان با بیان این که ناظران نمی توانسته اند به منطقه جنگی نزدیک شوند گفت: «درگیری شدید بود. توافقنامه مینسک شکسته شده و آتش بس آشکارا نقض شده است. جابجایی و استفاده از تسلیحات سنگین نقض آتش بس است.»

از سوی دیگر، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین با بیان این که ۹ هزار سرباز روس در خاک اوکراین مستقرند خطاب به نمایندگان پارلمان هشدار داد و گفت ارتش اوکراین باید آماده دفاع در برابر «تهاجم تمام عیار» احتمالی روسیه باشد.

این اولین بار بود که آقای پوروشنکو به صراحت واژه «تهاجم» را به کار می برد. وی همزمان افزود که جنگ گزینه ای برای کشورش نیست.

ماریا کورنیوک، خبرنگار یورنیوز از کی یف می گوید: «به گفته پترو پوروشنکو، اوکراین پس از انتخابات محلی، بلافاصله باب گفتگوی سیاسی با دنباس را باز خواهد کرد که بایستی در ۲۸ اکتبر آغاز شود. اما بازسازی دنباس و برقراری ارتباطات اقتصادی با این منطقه ایجاد نخواهد شد مگر با کنترل تمام و کمال اوکراین بر مرزهایش.»