Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لایحه «آزادی» چه تغییراتی در کار دستگاههای اطلاعاتی آمریکا ایجاد می کند؟

لایحه «آزادی» چه تغییراتی  در کار دستگاههای اطلاعاتی آمریکا ایجاد می کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قدرت نظارت گسترده سرویس های اطلاعاتی آمریکا که توسط ادوارد اسنودن فاش شد و بواسطه قانون موسوم به «میهن دوستی» اعمال می شد، روز دوشنبه اول ژوئن به

آگهی

قدرت نظارت گسترده سرویس های اطلاعاتی آمریکا که توسط ادوارد اسنودن فاش شد و بواسطه قانون موسوم به «میهن دوستی» اعمال می شد، روز دوشنبه اول ژوئن به پایان رسید.

امکانات مندرج در قانون «میهن دوستی» که پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر تصویب شده بود به آژانس امنیت ملی آمریکا اجازه جمع آوری گسترده اطلاعات تماس تلفنی میلیونها آمریکایی را می داد.

انتظار می رود که با جایگزین شدن قانون موسوم به «آزادی» بجای قانون «میهن دوستی »، اختیارات سرویس های اطلاعاتی آمریکا محدود شود.

اما این قانون چه چیزهایی را برای سرویس امنیت ملی آمریکا تغییر خواهد داد؟ یورونیوز جزئیات این قانون را مورد بررسی قرار داده است:

دسترسی به اطلاعات با “معیارهای خاص”

قانون جدید بدنبال آنست که مانع جمع آوری گسترده اطلاعات افراد توسط آژانس امنیت ملی آمریکا شود. اطلاعاتی مانند: اطلاعات تماسهای تلفنی، جزئیات کارتهای اعتباری و چگونگی استفاده از اینترنت.

پیش از این، جاسوسها می توانستند سوابق کسب و کار افراد را تا زمانی که در ارتباط با تحقیقاتشان به آن نیاز داشتند، جمع آوری و حفظ کنند.

قانون آزادی از آژانس امنیت ملی می خواهد که تنها اطلاعات افراد را بر اساس «معیار های خاص» جمع آوری کند. در این رابطه آژانس امنیت ملی آمریکا باید ثابت کند که شخص یا حساب کاربری مورد نظر با گروه ها یا اقدامات ترویستی در ارتباط است. مخالفان لایحه آزادی معتقدند که تعریف «معیار های خاص» بسیار وسیع و بدون حد و مرز است و راه را برای جمع آوری گسترده اطلاعات افراد باز می کند.

کنترل قضایی پیش از بهره برداری از اطلاعات

این لایحه جدید، کنترل قضایی پیش از بهره برداری از اطلاعات جمع آوری شده را تقویت می کند.

دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی آمریکا که بر درخواستها برای انجام جاسوسی نظارت می کند، پنج نفر خارج از دادگاه (از جمله افراد معتمد دادگاه) را برای پر کردن خلاء کنونی در تصمیم گیری و نظارت منصوب می کند تا کسی نتواند فرایند جمع آوری اطلاعات را زیر سوال ببرد.

شفافیت نظارت

همچنین باید جزئیات فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی به شکلی که امنیت ملی را تهدید نکند، در گزارشی سالانه ارائه شود.

مقرراتی برای “گرگهای تنها”

قانون جدید تعریف «عامل یک قدرت خارجی بودن» را وسیعتر کرده است تا به دستگاه امنیتی کمک کند که نظارت بر اقدامات خرابکاران موسوم «گرگهای تنها» را افزایش دهند. همانند کسانی که عامل بمب گذاری ماراتن بوستون بودند.

افزایش مقررات شنود تلفنی برای پیگیری مظنونان

این لایحه همچنین مقررات شنود تلفنی را افزایش می دهد. مقرراتی که به سرویس های اطلاعاتی اجازه می دهد مظنونانی که بطور منظم دستگاهها یا سیستم های ارتباطی شان را تغییر می دهند، مورد پیگرد قرار دهند.

برای آگاهی از جزئیات بیشتر این لایحه به لینک های زیر مراجعه کنید:

https://www.congress.gov/bill/113th-congress/house-bill/3361

http://www.theguardian.com/us-news/2015/may/31/nsa-reform-senate-deal-as-patriot-act

http://www.politico.com/story/2015/05/usa-freedom-act-vs-usa-patriot-act-118469.html

https://www.eff.org/deeplinks/2014/11/usa-freedom-act-week-whats-come-and-what-you-need-know

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

سرقت مسلحانه از مامور مخفی آمریکا در جریان سفر بایدن

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد