نخستین حضور ترک های اروپا در انتخابات سراسری ترکیه

نخستین حضور ترک های اروپا در انتخابات سراسری ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی تعداد کل ترک های واجد رای دادن در دنیا در حدود سه میلیون نفر است که نزدیک یک و نیم میلیون نفر از آنها در آلمان زندگی می کنند. شهر کلن

آگهی

گزارش تفصیلی

تعداد کل ترک های واجد رای دادن در دنیا در حدود سه میلیون نفر است که نزدیک یک و نیم میلیون نفر از آنها در آلمان زندگی می کنند. شهر کلن بیشترین میزان تراکم جمعیت ترکهای آلمان را دارد.

در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه مشارکت ترک های ساکن خارج ۱۸ درصد بود. برای انتخابات سراسری مشارکتی ۳۰ درصدی پیش بینی می شود.

آرای ساکنان خارج از ترکیه در تعیین سرنوشت انتخابات سراسری تاثیر گذار خواهد بود. این آرا می توانند در پیروزی یا شکست حزب عدالت و توسعه تاثیرگذار باشند.

رهبران احزاب مختلف ترکیه در کشورهای مختلف اروپایی حضور می یابند تا بتوانند آرای ترک های ساکن خارج را به نفع حزب خود جذب کنند.

حزبهای سیاسی به رای دهندگان وعده داده اند که در صورت پیروزی در هر ناحیه از خارج، آن نواحی را جزو حوزه های انتخاباتی خود به رسمیت شناسند. ارجان کاراکاش، نماینده فعلی حزب جمهوری خواه خلق در پارلمان ترکیه، می گوید که حزبش درباره حوزه های انتخاباتی خارج از کشور پیش نویس قانونی را تهیه کرده بودند که حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه آنرا نپذیرفته است.

او در اینباره گفت: «این مردم نمی توانند خواسته های خود را در ترکیه و پارلمان این کشور بیان کنند. برای همین نیز حزب جمهوری خواه خلق، این مسئله را پارسال مطرح کرد. داشتن نماینده از این حوزه های انتخابی بیرون مهم است. به عنوان حزب سیاسی لایحه ای تهیه کردیم و در پارلمان ترکیه آنرا ارائه کردیم. البته که حزب حاکم آنرا نپذیرفت. حال همین حزب معرفی حوزه های انتخاباتی در خارج از ترکیه را در صورت پیروزی جزو وعده های انتخاباتی خود قرار داده است. اگر آنها پیش نویس قانون را تصویب کرده بودند، مشارکت این دوره از انتخابات بالاتر می بود.»

برخی از افرادی که در ترکیه در رای گیری شرکت نمی کنند، کسانی هستند که در بیرون از این کشور در انتخابات سراسری مشارکت دارند. به همین دلیل هم نتیجه انتخابات در بیرون از ترکیه اهمیت دارد.

یوکسل کچ، مسئول هماهنگی انتخابات حزب دموکراتیک خلق ها در آلمان، معتقد است بازتاب نتایج انتخابات نه تنها بر سیاست ترکیه که بر وضعیت اروپا و خاورمیانه هم تاثیر خواهد گذاشت.

یوکسل کچ در مورد اهمیت جذب آرا کردهای ترک تبار ساکن اروپا گفت: «کردها سازمان یافته ترین گروه در میان مهاجران هستند. بیش از یک و نیم میلیون کرد در سراسر اروپا و آلمان زندگی می کنند. قاطعانه می گویم که در این انتخابات حزب نخست در اروپا هستیم. تاکید دوباره می کنم که در این کارزار ما با حزب عدالت و توسعه رقابت می کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید