حضور کاندیداهای ارمنی تبار در انتخابات سراسری ترکیه

حضور کاندیداهای ارمنی تبار در انتخابات سراسری ترکیه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارمنی های ساکن ترکیه اقلیتی حدود ۴۰ تا ۷۰ هزار نفر را تشکیل می دهند. تا پیش از کشتار سال ۱۹۱۵ میلادی، ارمنی ها حضور پر رنگ تری از لحاظ تعداد در جامعه

ارمنی های ساکن ترکیه اقلیتی حدود ۴۰ تا ۷۰ هزار نفر را تشکیل می دهند. تا پیش از کشتار سال ۱۹۱۵ میلادی، ارمنی ها حضور پر رنگ تری از لحاظ تعداد در جامعه ترکیه داشتند. از سوی دیگر، مالیات بر دارایی و ممنوعیت دستیابی به مقام های بالا در اداره های دولتی و ارتش در دهه های گذشته، حضور این اقلیت را در جامعه ترکیه کمرنگ تر ساخته است.

آگهی

در آستانه انتخابات سراسری ترکیه، نسیم تغییراتی برای ارمنی هایی که اکثرشان در استانبول زندگی می کنند وزیدن گرفته است. حزب عدالت و توسعه که قدرت اجرایی این کشور را در دست دارد برای مشارکت اقلیت های ترکیه نشین و به دست آوردن اکثریت کرسی های پارلمان در تلاش است تا از این سنت سیاسی فاصله بگیرد.

برای نمونه می توان به مشارکت دادن ارمنی ها در لیست کاندیداهای این حزب اشاره کرد. مارکار اسیان یکی از این ارمنی هاست که خود را برای نمایندگی مجلس نامزد کرده است. او که مقاله نویس یک روزنامه طرفدار دولت است، یکی از حامیان جدی رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری کنونی ترکیه است.

او درباره حضورش در لیست کاندیداهای حزب عدالت و توسعه گفت: «گمان نمی کنم که به دلیل ارمنی بودنم کاندیداتوریم در حزب قبول شده باشد. ولی به هر حال، ارمنی بودن بخشی از هویتم است و از این بابت شادمانم. فکر می کنم این یک تقارن مبارک است و دلیل محکمی برای نشان دادن ترکیه رو به مردم سالاری است. پس از ۵۵ سال، یک ارمنی کاندیدای حزب حاکم شده است. این به این معنی است که این شخص می تواند بخشی از قدرت مجریه باشد.»

حزب جمهوری خواه خلق با گرایشهای چپ میانه نیز یک کاندیدای ارمنی دارد. سلینا اوز اوزون دوغان، تحصیلکرده حقوق، احتمالا یکی از نمایندگان مجلس آتی خواهد بود.

او درباره انگیزه حضورش در انتخابات گفت: «می خواهم با همه تبعیض ها و جنایات ناشی از نفرت مقابله و از حقوق ابتدایی بشر و آزادی دفاع کنم. مطمئنا حضور ارامنه پر رنگ خواهد شد و حضورشان به رسمیت شناخته خواهد شد.»

گارو پایلان کاندیدای ارمنی دیگری است که جایگاه دوم لیست حزب دموکراتیک خلق ها در استانبول را از آن خود کرده است. این حزب خواهان گشایش مرزهای ترکیه با ارمنستان است.

گارو پایلان در مورد لزوم عادی سازی حضور ارمنی ها در ساختار سیاسی ترکیه امروز گفت: «مسئله بر سر ارمنی بودن نیست. همانطور که تاکنون هر مسئله مربوط به کردها یا ترکها را با جویا شدن نظر خودشان در بدنه قدرت سیاسی ترکیه حل می کردیم، اکنون نوبت عادی سازی حضور ارمنی ها در ساختار قدرت است. برخی هویت ها توسط ساختار سیاسی ترکیه به رسمیت شناخته نشده اند.»

حضور تنها ۵ ارمنی در لیست حزبها برای انتخابات سراسری ترکیه، نشان دهنده آغاز پر فراز و نشیب عادی سازی حضور ارامنه در ساختار قدرت سیاسی ترکیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکره بر سر سرنوشت قره‌باغ؛ جدایی‌طلبان: هنوز با باکو بر تضمین‌های امنیتی توافق نکرده‌ایم

آتش‌بس در قره‌باغ؛ مخالفان پاشینیان به خیابان‌های ایروان سرازیر شدند

آذربایجان می‌گوید جنگجویان ارمنی قره‌باغی را که سلاح زمین بگذارند عفو می‌کند