Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

علیرغم آتش بس، شرق اوکراین همچنان صحنۀ درگیری است

علیرغم آتش بس، شرق اوکراین همچنان صحنۀ درگیری است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات اوکراین از کشته شدن الکسی موزگووی، یکی از فرماندهان ارشد جدایی طلبان در شرق این کشور خبر می دهند. به گفتۀ مقامات اوکراین، وی و چند تن از دیگر

آگهی

مقامات اوکراین از کشته شدن الکسی موزگووی، یکی از فرماندهان ارشد جدایی طلبان در شرق این کشور خبر می دهند.

به گفتۀ مقامات اوکراین، وی و چند تن از دیگر نیروهای جدایی طلب هوادار روسیه در جریان حملۀ نظامیان اوکراینی در نزدیکی لوهانسک کشته شده اند. مرگ الکسی موزگووی که به او لقب روح داده شده بود، توسط رهبران جدایی طلبان شرق اوکراین تایید شده است.

با وجود اینکه جدایی طلبان و دولت اوکراین طبق پیمان مینسک موظف به رعایت توافق آتش بس هستند اما درگیری ها میان دو طرف همچنان ادامه دارد. آمریکا به دلیل نقش وی در بحران شرق اوکراین و حمایت از جدایی طلبان، نام وی را در لیست سیاه افراد مورد تحریم قرار داده بود.

در تازه ترین حملات صورت گرفته از سوی جدایی طلبان نزدیک به روسیه در نزدیکی شهر ماریوپول، دو نفر از جمله یک غیر نظامی کشته شدند. در این بمباران، به یک کارخانۀ ذغال سنگ نیز خساراتی وارد شد و همین امر موجب توقف تولید ذغال سنگ در این کارخانه شده است.

مدیر تولید این کارخانه می گوید:«کارخانۀ ما بیش از ۲۰۰ بار مورد حمله قرار گرفته و تمام تلاش ما این است که به تولید ادامه بدهیم و زنده بمانیم. تولید را مجددا از سر گرفته ایم اما کارکنان ترسیده اند. با اینحال ما به کارمان ادامه می دهیم چرا که می دانیم اگر این کارخانۀ ذغال سنگ متوقف شود، دیگر کسی برای ساختن دوبارۀ آن به همان شکل پرقدرتی که قبلا بود، به اینجا نخواهد آمد.»

کارخانۀ مذکور که در منطقه ای به نام اودیوکا واقع شده، محل مناقشۀ دو طرف درگیر در اوکراین است. این کارخانه و مناطق اطراف آن از جمله شهر در اختیار ارتش اوکراین قرار دارد اما جدایی طلبان به خاطر معادن ذغال سنگ غنی آن، در تلاش هستند این منطقه را به تصرف خود در بیاورند.

کارخانۀ اودیوکا ۴۰ درصد از ذغال سنگ در اوکراین را تولید می کند. در اثر این بمباران، برق این کارخانه قطع شده اما مقامات شهر اودیوکا می گویند به محض عادی شدن وضعیت، برق این کارخانه مجدا برقرار خواهد شد.

طبق قرار داد مینسک، جدایی طلبان و اوکراین باید سلاح های خود را به منظور آغاز مذاکرات بر زمین بگذارند. این درحالیست که از زمان آغاز این آتش بس، هر دو طرف درگیر بارها اقدام به نقض آن کرده اند.

جدایی طلبان شرق اوکراین که گفته می شود طرفدار روسیه اند، خواهان استقلال مناطقی از این کشور از جمله لوهانسک و دونتسک هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟

آستین: سرعت پیشروی روسیه در خارکیف با رفع محدودیت‌های تسلیحاتی غرب کند شد

ماکرون: اوکراین باید اجازه داشته باشد اهدافی را در خاک روسیه هدف قرار دهد