Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ارائه طرح تازه کمیسیون اروپا برای مدیریت بحران پناهجویان

ارائه طرح تازه کمیسیون اروپا برای مدیریت بحران پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه طرح خود برای مقابله با مهاجرت های غیرقانونی در اروپا را معرفی کرد. به موجب ان طرح، علاوه بر تعیین سهم پذیرش مهاجر برای هر

آگهی

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه طرح خود برای مقابله با مهاجرت های غیرقانونی در اروپا را معرفی کرد. به موجب ان طرح، علاوه بر تعیین سهم پذیرش مهاجر برای هر کشور در اتحادیۀ اروپا، بر امدادرسانی به مهاجران در دریا و نیز اقداماتی برای پیشگیری از مهاجرت به کشورهای اروپایی تاکید شده است.

به موجب این طرح، سهم کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در پذیرش پناهندگان افزایش یافته است. آلمان موظف است ۱۸ درصد از مهاجران ورودی به اروپا را در خاک خود بپذیرد در حالیکه سهم ایتالیا که دروازۀ ورودی مهاجران به این قاره است ۱۱ درصد تعیین شده است. فرانسه نیز موظف است میزان پذیرش پناهندگان در این کشور را به ۱۴ درصد افزایش دهد.

بیشتر این سهمیه های تعیین شده شامل پناهندگان سوری می شود. کمیساریای عالی پناهندگان خواستار پذیرش ۲۰۰۰۰ پناهجوی اهل سوریه از سوی اتحادیۀ اروپا به طور سالانه شده است. آلمان، سوئد، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و هلند شش کشوری هستند که بیشترین تعداد این پناهندگان را در خود جای داده اند. با این حال، از میان بیش از ۳۶۰ هزار درخواست پناهندگی، تنها نیمی از آن، یعنی ۱۸۵ هزار مهاجر توانسته اند اجازۀ اقامت در این شش کشور را بیابند و مابقی یا به عنوان مهاجر غیرقانونی در این کشورها به سر می برند و یا به کشور خود بازگشت داده شده اند.

برطبق طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا، عملیات تریتون نیز به مدت یک ماه تمدید می شود. عملیاتی که برای مبارزه با قاچاقچیان انسان در دریای مدیترانه به اجرا درآمده است.

جودیت ساندرلند عضو سازمان دیده بان حقوق بشر در جزیرۀ لامپدوزا می گوید: «از خیلی از مردم [مهاجران] در مورد عملیات نظامی برای نابودی قایق های متعلق به شبکۀ قاچاقچیان که در این طرح به آن اشاره شده، نظرشان را پرسیدم. خوب خیلی ها هنوز چیزی در مورد این طرح نشنیده اند اما از شنیدن آن شوکه شده اند و می گویند این امر تنها به نابودی قایق ها منجر نخواهد شد بلکه زندگی انسان ها را نیز نابود خواهد کرد.»

کمیسیون اروپا می گوید طرح مورد نظر موجب همبستگی بیشتر کشورهای اتحادیۀ اروپا خواهد شد اما بریتانیا مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده و آن را تضمین کنندۀ ادامۀ روند مهاجرت به اروپا دانسته است. وزیر کشور بریتانیا بعد از اعلام طرح مذکور، بلافاصله در گفتگو با رسانه های این کشور گفت: «مهاجرانی که تلاش می کنند با عبور از مدیترانه خود را به اروپا برسانند باید بلافاصله به کشورهای خود پس فرستاده شوند.»

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز بعد از معرفی طرح مذکور توسط کمیسیون اروپا، ضمن هم صدایی با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و از مخالفان سرسخت مهاجرت به اروپا، این طرح و بویژه تعیین سهمیه برای کشورها را یک «طرح غیرعقلانی» و دیوانگی خواند.

طرح مورد نظر روز پانزدهم ماه مه توسط وزرای کشور اتحادیۀ اروپا به بحث گذاشته خواهد شد و پس از آن در روز سی ام ژوئن در اجلاس بروکسل، روسای کشورهای اتحادیۀ اروپا در مورد آن تصمیم خواهند گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاره سبز، بهشتی که کابوس پناهجویان شد

واکنش های مختلف به فاجعه انسانی در دریای مدیترانه

سیاستهای اتحادیه اروپا برای مواجهه با ورود مهاجران غیر قانونی