دوازده نکته جالب درباره مصرف الکل در کشورهای توسعه یافته

دوازده نکته جالب درباره مصرف الکل در کشورهای توسعه یافته
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصرف الکل فایده دارد یا مضر است؟ برخی از مردم بهنگام بروز استرس و برای کسب آرامش به مصرف مشروبات الکلی روی می آورند. مشروبات الکلی در عین حال در

آگهی

مصرف الکل فایده دارد یا مضر است؟ برخی از مردم بهنگام بروز استرس و برای کسب آرامش به مصرف مشروبات الکلی روی می آورند. مشروبات الکلی در عین حال در کشورهای مختلف بر اساس سنتهای فرهنگی، تاریخی و آب و هوا متفاوت است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، روز سه شنبه ۱۲ ماه مه (۲۳ اردیبهشت) گزارشی در ارتباط با میزان مصرف الکل و اثرات آن در ۳۴ کشور عضو این سازمان منتشر کرده است. دوازده نکته جالب درباره مصرف مشروبات الکلی در برخی از این کشورها را از گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه انتخاب کرده ایم.

۱ – بطور متوسط هر نوجوان در ۳۴ کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ۹.۱ لیتر الکل، در سال مصرف می کند.

۲ – بیشترین میزان مصرف الکل مربوط به اتریش، استونی و فرانسه است. مصرف سرانه الکل در این کشورها، سالانه ۱۲ لیتر است.

۳ – در ۲۰ کشورِ عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰، شمار نوجوانانی که از سن ۱۵ سالگی شروع به مصرف الکل می کنند، در بین پسران از ۳۰ به ۴۳ درصد، و در بین دختران از ۲۶ به ۴۱ درصد افزایش یافته است.

۴ – افرادِ تحصیلکرده که از موقعیت اجتماعی و اقتصادی بهتری برخوردارند، بیشتر الکل مصرف می کنند.اما مردانی که از موقعیت اجتماعی و تحصیلات پایین برخوردارند، و زنان تحصیلکرده و دارای موقعیت اجتماعی بالاتر، به یک اندازه، به مصرف زیانبار الکل می پردازند. منظور از مصرف زیانبار الکل، نوشیدن بیش از ۱۴۰ گرم الکل برای زنان و بیش از ۲۱۰ گرم برای مردان، در طول یک هفته است.

۵ – درصد مرگ و میر مردان در اثر مصرف الکل، بیشتر از زنان است. این میزان در مردان، بالغ بر ۷.۶ درصد است که بیشتر به علت صدمات روی می دهد، و در زنان ۴ درصد است که بیشتر در نتیجه مشکلات قلبی و عروقی است.

-۶ در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ مصرف زیانبار الکل بعنوان عامل مرگ و میر و ناتوانی جسمی، از جایگاه هشتم به جایگاه پنجم نقل مکان کرده است. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر سهمی که مصرف زیانبار الکل در مرگ و میر دارد، از سهم خشونت، ایدز و بیماری سل بیشتر است.

-۷ پرتغال به همراه فرانسه دو کشوری هستند که در آنها شراب بیشترین میزان الکلِ مصرفی است.

۸ – فرانسوی ها و مجارها در مقایسه با دیگر مردم کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه
بیش از آنچه خود می گویند، الکل مصرف می کنند.

۹ – در سال ۲۰۰۳ هزینه ای که اتحادیه اروپا برای بزهکاری و جرم و جنایت، ازجمله برای پلیس، دادگاه، بیمه و خسارت به اموال پرداخته است، ۳۳ میلیارد یورو برآورد می شود. در حالیکه هزینه های تصادفهای ناشی از الکل، ۱۰ میلیارد یورو بوده است.

۱۰ – میزان مصرف ثبت نشده الکل در ترکیه، در مقایسه با دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بیشتر است. طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، منظور از الکل مصرفی ثبت نشده، الکلی است که به شکل غیر قانونی، عرضه و توزیع می شود و برای آن مالیات پرداخت نمی شود.

-۱۱ بطور متوسط، یک چهارم الکل مصرفی در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، آبجو؛ یک سوم آن شراب و مابقی، الکلهای سنگین و دیگر نوشیدنی های الکلی می باشد. ۱۲ – برخی از تاریخدانان معتقدند که گذر از عصر شکار به عصر کشاورزی در دوران نوسنگی، به این دلیل بوده است که بشر در پی فراهم کردن ذخیره دائمی جو برای تهیه آبجو بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۱ نکته که «نباید انجام دهید» تا در زندگی امروز کامیاب شوید

آمارهای هشداردهنده درباره مصرف نوشیدنی های الکلی در کشورهای توسعه یافته

حجاب، الکل، کلوب‌های شبانه، نفت، پوشاک و روپیه؛ از پاکستان تنها همسایه هسته‌ای ایران چه می‌دانیم؟