ژاپن به تقویت نقش نظامی این کشور در عرصه بین المللی می اندیشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژاپن به تقویت نقش نظامی این کشور در عرصه بین المللی می اندیشد

دولت ژاپن درصدد تقویت نقش نظامی خود در عرصه بین المللی است.

دولت ائتلافی ژاپن به نخست وزیری شینزو آبه روز دوشنبه در مورد لوایحی به توافق رسید که به موجب آن محدودیتهای اعمال شده بر قوای نظامی این کشور از سوی ایالت متحده آمریکا از میان برداشته می شود.

دولت شینزو آبه از این رهگذر درصدد افزایش مشارکت توکیو در اتحاد نظامی بین آمریکا و ژاپن است. دو کشور در اواخر ماه گذشته میلادی توافقنامه ای را به امضا رساندند که امکان تجدیدنظر در زمینه راهبردهای نظامی را فراهم می سازد.

به باور ناروشیگ میچیشیتا، مدیر برنامه مطالعات بین المللی و امنیت در موسسه عالی تحصیلات در حوزه سیاستگذاری این تصمیم فصل نوینی را در مشارکت ژاپن در عرصه امنیت و صلح بین المللی می گشاید.

او گفت: «فکر می کنم این رویداد به منزله چرخش ژاپن از رویکرد سنتی انزوا به رویکرد بین المللی است. ژاپن سعی دارد تا از مشارکت کمرنگ در عرصه امنیت بین المللی فاصله گرفته و به مشارکتی فعال در عرصه صلح جهانی روی آورد.»

انتظار می رود پس از آنکه این لوایح طی هفته جاری به امضای کابینه رسید، برای تصویب تسلیم پارلمان شود.

پیشنهادهای آقای آبه برای نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون به ژاپن اجازه می دهد تا ضمن حمایت از متحدان خود، نقش پررنگ تری در پشتیبانی از دیگر قوای نظامی حاضر در عملیات بین المللی حفاظت از صلح داشته باشد.

بر این اساس نقش ژاپن در برابر قدرت طلبی های نظامی چین در منطقه آسیا-اقیانوسیه نیز ابعاد گسترده تری می یابد.