نگاهی به مسابقات فرمول ۱ اسپانیا و فرمول «ای» مونت کارلو

نگاهی به مسابقات فرمول ۱ اسپانیا و فرمول «ای» مونت کارلو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسابقه جایزه بزرگ فرمول یک اسپانیا طی سالها و در بیش از ۷۵ درصد موارد از مسابقات اسپانیا، راننده ای که در مرحله زمان بندی در خط نخست جای گرفته،

آگهی

مسابقه جایزه بزرگ فرمول یک اسپانیا

طی سالها و در بیش از ۷۵ درصد موارد از مسابقات اسپانیا، راننده ای که در مرحله زمان بندی در خط نخست جای گرفته، توانسته است جایزه بزرگ را نیز به دست آورد. این نتیجه برای مسابقه امسال جایزه بزرگ اسپانیا نیز صادق بود چراکه نیکو رزبرگ، راننده آلمانی تیم مرسدس قهرمان رقابت بارسلون شد.

او توانست زودتر از هم تیمی اش لوییس همیلتون بریتانیایی و سباستین فتل، راننده تیم فراری و دارنده چهار عنوان قهرمانی جهان به خط پایان برسد.

مسابقه بعدی جایزه بزرگ فرمول یک، دو هفته دیگر در موناکو برگزار خواهد شد.

مسابقه فرمول «ای» مونت کارلو

این هفته خیابانهای موناکو میزبان رقابتهای جایزه بزرگ خودروهای الکتریکی موسوم به فرمول «ای» بود. اگرچه شش مسابقه اول فصل فرمول «ای» با پیروزی شش راننده که همه جزء بهترینها بودند، پایان یافت اما در موناکو نتایج کمی متفاوت بود.

در موناکو سباستین بوئمی توانست دومین پیروزی اش را در این فصل از رقابتهای فرمول «ای» به دست آورد. راننده سوئیسی تیم رنو، در حالی به این پیروزی دست یافت که در نخستین پیچ مسیر، به دلیل بروز سانحه، شش راننده از جمله برونو سنای برزیلی و دانیل ابت آلمانی مجبور به کناره گیری از مسابقه شدند.

بوئمی، راننده سابق فرمول یک در رقابتی نزدیک با «لوکاس دی گراسی» از تیم آئودی موفق شد در ۴۸ دقیقه و ۵ ثانیه و ۲۲ صدم ثانیه هفت دور مسیر را به پایان رساند و دومین پیروزی فصل خود را در موناکو جشن بگیرد.

مسابقه بعدی فرمول «ای» ۲۳ ماه مه در برلین برگزار خواهد شد.

گفتگو با موسسان دنیای شگفت انگیز رقابتهای اتومبیلهای برقی

مسابقات فرمول «ای» شبیه به مسابقات فرمول یک است با این تفاوت جدی که اتومبیل های مسابقه، کاملا الکتریکی هستند. الخاندرو آگاگ، مدیر شرکت فرمول «ای» را می توان از بنیانگذاران این مسابقات دانست.

او در گفتگو با خبرنگار یورونیوز درباره چگونگی راه اندازی این مسابقات می گوید: «ما گروهی هستیم که از دنیای مسابقات اتومبیلرانی آمده ایم و متوجه خلائی شدیم که میان این رقابتها و فناوریهای نوین مبتنی بر انرژیهای پاک و تجدیدپذیر وجود داشت. این چیزی بود که ما را برای اجرای این پروژه برانگیخت؛ پروژه ای با مشارکت فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی. به این ترتیب ما مسابقات قهرمانی اتومبیل های الکتریکی را بوجود آوردیم.»

او می افزاید: «اولین مشکلی که داشتیم این بود که تا آن زمان هیچ مسابقه ای برای خودروهای الکتریکی وجود نداشت. ما می خواستیم مسابقه ای راه اندازی کنیم اما اتومبیلی نداشتیم. باید در دنیای فناوریهای نوین، به تحقیق می پرداختیم و شرکایی را پیدا می کردیم که مایل باشند با ما در تهیه چهل اتومبیل مسابقه همکاری کنند، آنهم در زمانی بسیار کوتاه.»

آقای آگاگ درباره دیگر چالشهای اجرای این پروژه می گوید: «باید شهرهایی را پیدا می کردیم تا مسابقات فرمول «ای» در خیابانهای آن برگزار شود، یعنی در قلب شهر. این هم کار سختی بود. برای مثال در مونت کارلو از سالها پیش خیابانهایی متناسب با این سبک از مسابقات ساخته شده اما در دیگر شهرها چنین شرایطی وجود نداشت و ما باید این خیابانها را برای مسابقه آماده می کردیم. باید همه چیز را فراهم می کردیم آنهم در زمانی محدود.»

او درباره رویاهایش نیز می گوید: «می توانیم خیلی فراتر از این برویم اما در این زمینه، فناوری نقشی حیاتی بازی می کند. اگر کسی می توانست مشکل باتری این خودروها را برطرف کند و ظرفیت آنها را افزایش دهد، آنگاه آسمان تنها محدودیت ما برای توسعه مسابقات فرمول «ای» می شد.»

آلن پروست، راننده فرمول یک فرانسوی که تاکنون چهار بار در مسابقات فرمول یک قهرمان جهان شده، از افرادی است که در پروژه ساخت اتومبیلهای فرمول «ای» و راه اندازی این مسابقات همکاری داشته است.

او می گوید: «از آنجا که شرکت رنو بطور جدی روی اتومبیلهای الکتریکی کار می کرد، کاملا منطقی بود که من بخشی از این پروژه باشم. هنگامیکه وارد چنین پروژه ای می شوید، باید از صفر شروع کنید. ما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است هم بخشی از این پروژه باشیم و هم بر آن تاثیر بگذاریم.»

به گفته آلن پروست بزرگترین چالش این بود که هم باید بر این پروژه مدیریت کرده و آن را توسعه می دادند و هم اتومبیلی را می ساختند که تا آن زمان وجود نداشت و این موضوع شامل ساخت تمام اجزای الکتریکی، موتور، باتری و جعبه دنده نیز می شد. کار با مهندسان و رانندگان، روی مدیرت انرژی متمرکز شده بود و تمام اعضای تیم همواره نگاهی به آینده داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمول یک؛ همیلتون روند پیروز‌ی‌ در مسابقات فصل را از دومین گرند پری اتریش آغاز کرد

فرمول یک؛ همیلتون با فتح جایزه بزرگ بریتانیا رکوردی جدید برجای گذاشت

فرمول یک؛ گرند پری موناکو از نگاه قهرمان سابق جهان