دیدار رؤسای جمهوری چین و روسیه در مسکو در آستانه جشن پیروزی

دیدار رؤسای جمهوری چین و روسیه در مسکو در آستانه جشن پیروزی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهوری چین و روسیه روز جمعه در مسکو با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. این دیدار یک روز قبل از جشن هفتادمین سالگرد

آگهی

شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهوری چین و روسیه روز جمعه در مسکو با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

این دیدار یک روز قبل از جشن هفتادمین سالگرد پیروزی روسیه بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ صورت گرفت. دو طرف در جریان این دیدار نزدیک به چهل سند و قرارداد همکاری به ارزش بیش از ۲۵ میلیارد دلار در حوزه های مالی، انرژی، صنایع هوا و فضا امضاء کردند.

مسکو روز شنبه در جشن پیروزی میزبان تقریبا ۳۰ تن از سران کشورهای مختلف از جمله کوبا، چین و هند است.

به دلیل نقش روسیه در ناآرامی های شرق اوکراین، جای بیشتر رهبران کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه و بریتانیا در این جشن خالی است.

آنتون فدیاشین، تحلیلگر روس و استاد تاریخ در ارتباط با نقش روسیه در جنگ جهانی دوم گفت: «جنگ جهانی دوم ویرانگرترین جنگ در تاریخ بوده است. فراموش کردن جنگ جهانی دوم و نادیده گرفتن نقش روسیه در پیروزی متفقین به معنای چشم پوشی واقعی از بخش بزرگی از تاریخ قرن بیستم بویژه نیمه دوم آن است.»

مراسم روز شنبه با رژه نظامیان، تانکها و زره پوش ها در میدان سرخ مسکو صحنه قدرت نمایی نظامی روسیه است. در این میان شماری از سربازان چینی هم حضور دارند.

حضور تانک جدید آرماتا- تی ۱۴روسیه با فناوری پیشرفته و مجهز به سامانه خودکار شلیک موشک های هدایت شونده قابل توجه است؛ تانکی که قرار است جایگزین نسل کنونی تانک های روسیه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد