Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست اضطراری اروپا برای بحران مهاجران در دریای مدیترانه

نشست اضطراری اروپا برای بحران مهاجران در دریای مدیترانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای اروپا در نشست اضطراری پنجشنبه در جستجوی راه حلی برای پایان دادن به تکرار تراژدی مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه است. سران کشورهای عضو

آگهی

شورای اروپا در نشست اضطراری پنجشنبه در جستجوی راه حلی برای پایان دادن به تکرار تراژدی مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این نشست طرح ۱۰ ماده ای پیشنهاد شده از سوی کمیسیون اروپا را بررسی می کنند. از جمله راهکارهای مطرح در آن، می توان به افزایش بودجه عملیات ترایتون، توقیف و انهدام قایق های مستعمل مورد استفاده قاچاقچیان انسان و پیشنهاد پذیرش پنج هزار پناهجو در خاک اروپا اشاره کرد.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان با تاکید بر ضرورت مقابله با شبکه های قاچاق انسان گفت: «تراژدی اخیر که موجب کشته شدن ۹۵۰ تن شد، قبل از هر چیز به این معناست که ما باید عملیات نجات در دریا را بهبود بخشیم. اما لازم است که در مورد توزیع پناهجویان در اروپا بحث کنیم. باید با شبکه های قاچاق انسان مقابله کنیم و برای برقراری ثبات در کشورهای همسایه جنوبی به ویژه لیبی کار انجام دهیم.»

ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا نیز که از نحوه رفتار همتایان اروپایی اش نسبت به بحران مهاجرت در دریای مدیترانه ناخرسند است، خواستار اقدام جدی از طرف شرکای اروپایی شد و گفت: «توجه به چنین اولویتی را باید از اتحادیه اروپا خواست. ما چیزی متفاوت از اجتماع گروهی از کشورهایی که عضو یک باشگاه اقتصادی هستند را می خواهیم. ما چیزی متفاوت از باشگاه تکنوکرات های آگاه به پویایی های ژئوپولیتیک اما بی مسئولیت در قبال درد و رنج موجود می خواهیم. بسیار خوشبینم که اتحادیه اروپا می تواند در نهایت تغییر رویه دهد.»

اتحادیه اروپا در اکتبر سال گذشته از ابعاد عملیات نجات موسوم به ماره نوستروم کاست تا توجه اش را بر عملیات ترایتون متمرکز کند، طرحی که حفاظت از مرزهای اروپا را مد نظر دارد.

عملیات ماره نوستروم در ناحیه ای در شمال آفریقا در حال انجام بود؛ جایی که شاهد بیشترین موارد غرق شدن کشتی های حامل مهاجران بوده است. حال آنکه عملیات ترایتون به سواحل ایتالیا و مالت محدود شد.

رهبران اروپا پس از آنکه صدها پناهجو جانشان را در دریای مدیترانه از دست دادند، به نادرستی تغییر در سیاستشان پی بردند.

گزارش ها از کشته شدن بیش از یک هزار و هفتصد مهاجر تنها از ژانویه گذشته تاکنون یعنی یکصد برابر بیشتر از دوره مشابه در سال گذشته حکایت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاره سبز، بهشتی که کابوس پناهجویان شد

تشییع اجساد قربانیان مهاجرت غیرقانونی در دریای مدیترانه

واکنش های مختلف به فاجعه انسانی در دریای مدیترانه