Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حسن روحانی: اگر تحریم ها لغو نشود، توافقی هم نخواهد بود

حسن روحانی: اگر تحریم ها لغو نشود، توافقی هم نخواهد بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی، رییس جمهور ایران روز چهارشنبه به مصوبۀ کمیتۀ روابط خارجی کنگرۀ آمریکا واکنش نشان داد. رییس جمهوری ایران در جریان سفر خود به شهر رشت و در

آگهی

حسن روحانی، رییس جمهور ایران روز چهارشنبه به مصوبۀ کمیتۀ روابط خارجی کنگرۀ آمریکا واکنش نشان داد. رییس جمهوری ایران در جریان سفر خود به شهر رشت و در جمع مردم گیلان با بیان اینکه این کشور با کشورهای ۵ بعلاوۀ یک توافق کرده است، تاکید کرد کنگره و سنای آمریکا طرف مذاکرات ایران نیست.

حسن روحانی در این جمع گفت: «ما در برابر تعامل، تعامل می خواهیم. در برابر حسن نیت، حسن نیت می خواهیم. در برابر احترام، احترام می خواهیم. گروه ۵ بعلاوۀ یک بداند، مجلس نمایندگان آمریکا و سنا، رییس جمهوری آمریکا، دولت آمریکا همه بدانند در این توافق اگر پایان تحریم ها نباشد، توافقی نخواهد بود.»

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران نیز در این باره گفت:«ما با دولت ها مذاکره می کنیم و بر اساس قوانین بین المللی دولت ها موظف به اجرای تعهدات و پیمان های بین المللی هستند.»

این اقدام کنگرۀ آمریکا با خشنودی دولت اسراییل روبرو شده است. یوآل اشتاینتیز، وزیر اطلاعات اسراییل با بیان اینکه مصوبۀ کمیتۀ روابط خارجی کنگرۀ آمریکا یک دستاورد بزرگ برای اسراییل به شمار می آید، سخنرانی نخست وزیر این کشور در کنگرۀ آمریکا را در این اقدام نمایندگان کنگره موثر دانست.

همزمان، تیم پنج نفرۀ بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای گفتگو با مسوولان سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. در جریان این سفر یکروزه، قرار است مسائلی مانند ماهیت انفجارهایی که در منطقۀ مریوان بوقوع پیوسته است، مورد بررسی قرار گیرد.

بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره اعلام کرد هیچ مانعی برای سفر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به مریوان و بازرسی از مناطقی که این انفجارها در آن صورت گرفته، وجود ندارد.

بازدید و کنترل نیروگاههای اتمی ایران توسط بازرسان آژانس بین المللی اتمی از بندهای مورد مذاکراه در توافقنامۀ ایران و کشورهای ۵ + ۱ است که قرار است تا پایان ماه ژوئن به امضا برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گامهای باقیمانده تا توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران

جان کری از دستیابی توافق اتمی با ایران اطمینان داد

دوازده سال کشمکش هسته ای ایران و غرب