Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

جان کری از دستیابی توافق اتمی با ایران اطمینان داد

جان کری از دستیابی توافق اتمی با ایران اطمینان داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا روز چهارشنبه برای شرکت در اجلاس گروه هفت، وارد شهر لوبک در شمال آلمان شد. یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این

آگهی

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا روز چهارشنبه برای شرکت در اجلاس گروه هفت، وارد شهر لوبک در شمال آلمان شد. یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این اجلاس، مذاکرات بر سر فعالیت هسته ای ایران و توافق میان کشورهای ۵ بعلاوۀ یک و ایران است.

وزیر امور خارجۀ آمریکا در حالی در این نشست حضور یافته است که روز سه شنبه، نمایندگان جمهوریخواهان و دموکرات های حاضر در کمیتۀ روابط خارجی کنگرۀ آمریکا دربارۀ اختیارات و دخالت این کنگره بر سر توافق اتمی با ایران، طرحی را به امضا رساندند. کاخ سفید از تصمیم رییس جمهوری آمریکا برای امضای این قانون خبر داده است.

جان کری در این باره گفت: «چالش مهم، تمام کردن مذاکرات با ایران طی دو ماه و نیم آینده است. روز گذشته یک مصالحه در واشنگتن در مورد نقش کنگره صورت گرفته است. ما به توانایی رییس جمهور برای مذاکره بمنظور کسب یک توافق در این مورد و توانایی ایجاد جهانی امن تر اطمینان داریم.»

نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه در کنگرۀ آمریکا مخالف توافق با ایران بر سر پرونده هسته ای این کشور هستند. بر اساس مصالحه ای که میان اعضای جمهوریخواه و دموکرات کمیتۀ روابط خارجی در سنای آمریکا صورت گرفته، چنانچه سناتورهای کنگرۀ این کشور از توافق بر سر پرونده هسته ای ایران رضایت نداشته باشند، می توانند مانع اجرای این توافق بشوند. در این طرح تاکید شده است که کنگره بعد از امضای نهایی توافق اتمی ایران، ۶۰ روز مهلت خواهد داشت تا مفاد این توافقنامه را بررسی و در مورد آن رای گیری کند.

ضمن آنکه، کنگره می تواند مانع لغو تحریم های وضع شده از سوی این نهاد علیه ایران شود. در صورتیکه این طرح توسط باراک اوباما وتو شود، مجلس آمریکا می تواند با دو سوم آرای نمایندگان آن را به تصویب برساند.

علاوه بر ایران، بحران در یمن و اوکراین نیز از دیگر موضوعاتی بود که در اجلاس گروه هفت در شهر لوبک آلمان مطرح شد. در طول برگزاری این اجلاس دو روزه، فعالان محیط زیستی و مخالفان سیاست های رهبران کشورهای شرکت کننده تظاهراتی را در مقابل محل برگزاری این اجلاس برگزار کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گامهای باقیمانده تا توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم

کمک نظامی ۲۷۵ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین؛ گروه ۷ از دارایی‌های مسدود شده روسیه استفاده می‌کند