Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گامهای باقیمانده تا توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران

گامهای باقیمانده تا توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران تا پایان ماه ژوئن چه گامهای عملی باقی مانده است. ادامه مذاکرات هسته ای ایران از هفته آینده آغاز می شود و

آگهی

برای توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران تا پایان ماه ژوئن چه گامهای عملی باقی مانده است.

ادامه مذاکرات هسته ای ایران از هفته آینده آغاز می شود و با توجه به اختلافات برداشتهای دو طرف مذاکره ( ایران و پنج بعلاوه یک) از تفاهم نامه لوزان به نظر می رسد در بخش دوم مذاکرات باید مسائل زیر حل و فصل شوند.

لغو گام به گام تحریمها

مهمترین مساله چگونگی لغو تحریمهای اقتصادی علیه ایران است. در حالیکه جمهوری اسلامی گفته است که باید پس از امضای توافق نهایی همه تحریمها یکجا لغو شوند، طرف غربی می گوید تعلیق و لغو تحریمها به تدریج و متناسب با اجرای تعهدات ایران خواهد بود.

تعلیق همه جانبه تحریمها، از شورای امنیت تا اتحادیه اروپا

لغو و یا کاهش تحریمها شورای امنیت سازمان ملل کاملا متفاوت از تحریمهایی هستند که اتحادیه اروپا و ایالات متحده علیه ایران به اجرا در آورده اند، به همین دلیل نیاز به توافقی مشترک بر سر همه آنها الزامی به نظر می رسد. کمتر از یک هفته پس از انتشار تفاهم نامه لوزان اتحادیه اروپا بخشی از تحریمها علیه موسسات مالی و اقتصادی ایران را تمدید کرد.

چه سازمانی بر فعالیتهای هسته ای ایران نظارت خواهد کرد

طبق توافق لوزان، نظارت و کنترل بر مراکز هسته ای و هر گونه فعالیت هسته ای ایران بر عهده آژانس بین المللی اتمی در وین خواهد بود، اما در مورد جزییات این نظارت هنوز اختلاف نظرهایی باقی است که در صورت توافق پایانی باید حل شوند.

پذیرش تعهدات مندرج در «ان پی تی»

طبق تفاهم نامه لوزان و پذیرش تعهدات مندرج در «ان پی تی»، پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای، و لایحه الحاقی آن ایران موظف است هرگونه فعالیتی که به گسترش و تولید سلاحهای هسته ای منجر می شود را متوقف کند. باید تا چه اندازه طرفین می تواند به توافق نهایی بر سر این موضوع برسند.

فشار تندروها در آمریکا و ایران؛ مانعی برای توافق نهایی

کنگره آمریکا و مجلس ایران اختلاف نظرهایی در مورد تصویب توافق نهایی دارند. همچنین باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا باید درباره نظارت کنگره بر کسب توافق نهایی تصمیم گیری کند و بسیاری معتقدند که اوباما ناگزیر باید رای مثبتی داشته باشد و مجوز کنترل را برای کنگره صادر کند. در سوی دیگر بسیاری از اصولگرایان مجلس در ایران انتقادات زیادی به موارد مورد تفاهم در لوزان دارند. فشارها روی دو دولت، دولت حسن روحانی و باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، از سوی مخالفانشان بسیار زیاد است. باید دید، آیا نتیجه این فشارها امکان دارد کسب توفق نهایی را به تعویق انداخته و یا متوقف کند؟ تنها زمان این موضوع را روشن خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوازده سال کشمکش هسته ای ایران و غرب

گروسی در ایران؛ طرفین از «توافق» بر سر اجرای تفاهم اسفند ۱۴۰۱ خبر دادند

گروسی در تهران؛ آژانس با اهرم فشار محدود به دنبال کنترل‌های سخت‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است