دوازده سال کشمکش هسته ای ایران و غرب

دوازده سال کشمکش هسته ای ایران و غرب
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه هسته ای ایران از سال ۲۰۰۲ میلادی در کانون توجه قدرت های جهانی قرار گرفت. برخی از عکس های ماهواره ای از وجود دو مرکز هسته ای مخفی نگاه داشته

آگهی

برنامه هسته ای ایران از سال ۲۰۰۲ میلادی در کانون توجه قدرت های جهانی قرار گرفت. برخی از عکس های ماهواره ای از وجود دو مرکز هسته ای مخفی نگاه داشته شده از آژانس بین المللی انرژی اتمی حکایت داشتند. یکی از این تاسیسات زیر زمینی غنی سازی اورانیوم در نطنز قرار دارد. دیگری مربوط به یک رآکتور آب سنگین در اراک است که قابلیت تولید انبوه پلوتونیم را دارد.

فعالیت های اتمی پنهان ایران از سال ۱۹۸۴ ادامه داشته و کشورهای غربی از کاربرد نظامی فعالیت های هسته ای ایران بیمناک هستند.

وین، دسامبر ۲۰۰۳: دیدار محمد البرادعی، رییس وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی و علی اکبر صالحی، نماینده ایران در آژانس برای پذیرش پروتکل الحاقی ان.پی.تی. پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران، اورانیوم غنی شده برای مصارف نظامی و غیر نظامی تولید می کند آژانس تفاهم نامه ای را با تهران امضا کرد که بر اساس آن آژانس بین المللی را قادر به انجام بازرسی در مراکز هسته ای ایران می کرد. سال ۲۰۰۵ میلادی، ایران به توافق خود با سه کشور اروپایی پایان داد و غنی سازی اورانیوم را در تاسیسات اصفهان از سر گرفت. قدرت های اروپایی ایران را تهدید به کشاندن پرونده به شورای امنیت سازمان ملل کردند.

همزمان با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، دور تازه ای از عدم تفاهم میان غرب و ایران پدید آمد.

در آوریل سال ۲۰۰۶، رییس جمهوری وقت ایران اعلام می کند که کشورش به کشورهای دارای انرژی هسته ای پیوسته و توانایی تولید اورانیوم غنی شده برای تامین سوخت نیروگاه های هسته ای را دارد. پیش از این، شورای امنیت سازمان ملل، از ایران خواسته بود تا به غنی سازی اورانیوم تا پیش از پایان ماه آوریل خاتمه دهد. ایران با این پیشنهاد مخالفت می کند.

دسامبر همان سال، شورای امنیت با بیشترین آرا دور نخست تحریم ها علیه ایران را به تصویب می رساند. بر این اساس، فروش هرگونه تکنولوژی به ایران که دستیابی این کشور را به فن آوری هسته ای و یا مصارف نظامی آسان می کند، ممنوع اعلام می شود.

دامنه تحریم ها هر سال بیشتر و بیشتر می شود. سال ۲۰۱۰ میلادی، آقای احمدی نژاد دستور غنی سازی اورانیوم با خلوص بیست درصد را می دهد. در سال ۲۰۱۲، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران با در دست داشتن ۱۱۰ کیلوگرم اورانیوم به نیمی از مقدار مورد نیاز برای ساختن بمب هسته ای دست پیدا کرده است.

برگزیده شدن حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در سال ۲۰۱۳ فرصت تازه ای برای برون رفت از بن بست سیاسی فراهم می آورد.

روز بیست و چهارم نوامبر سال ۲۰۱۳، ایران و گروه ۵+۱ شامل کشورهای آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلستان و آلمان در ژنو به توافق رسیدند تا در مورد پیدا کردن راه حل برای مناقشه هسته ای ایران به مذاکره بپردازند. روز سه شنبه ۳۱ مارس، به عنوان مهلت پایانی برای دست یابی به توافق بر سر چارچوب سیاسی مذاکرات در نظر گرفته شده است. مهلت مذاکره بر سر چارچوب فنی مذاکرات و دست یابی به توافق نهایی، تا پایان ماه ژوئن تعیین شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گامهای باقیمانده تا توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود