محکومیت زدراکو تولیمیر از عاملان قتل عام سربرنیتسا به حبس ابد

محکومیت زدراکو تولیمیر از عاملان قتل عام سربرنیتسا به حبس ابد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه بین المللی کیفری در لاهه روز چهارشنبه زدراوکو تولیمیر، افسر سابق صرب بوسنیایی را بخاطر نسل کشی در جنگ بوسنی، به حبس ابد محکوم کرد. در جریان

آگهی

دادگاه بین المللی کیفری در لاهه روز چهارشنبه زدراوکو تولیمیر، افسر سابق صرب بوسنیایی را بخاطر نسل کشی در جنگ بوسنی، به حبس ابد محکوم کرد.

در جریان نسل کشی سال ۱۹۹۵ بیش از ۸۰۰۰ مرد و پسر مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا به قتل رسیدند. با این حال حکم او برای انتقال اجباری مسلمانان از اردوگاه سازمان ملل در شهر ژپا لغو شد.

منیرا سوباسیک، رئیس انجمن مادران سربرنیتسا و ژپا می گوید: «من راضی ام، نخست برای اینکه او به حبس ابد محکوم شد، حکمی که تایید می کند او مسول نسل کشی در سربرنیتسا است، جایی که نسل کشی در آنجا رخ داد. اما من درباره بخش ژپا و مردمی که در آنجا رنج کشیدند، راضی نیستم، بخشی که او در آن مسوول است.»

کادیرا گابلجیک، از انجمن مادران سربرنیتسا و زپا نیز می گوید: «من خوشحالم که او این حکم را دریافت کرد اما این تنها بخش کوچکی از جنایات جنگی ای است که او در سال ۱۹۹۵ مرتکب شده است.»

زدراوکو تولیمیر بعنوان فرد مورد اعتماد و دست راست راتکو ملادیچ، رهبر سابق صرب های بوسنی شناخته می شود. تولیمیر در سال ۲۰۰۷ دستگیر و محاکمه او در فوریه ۲۰۱۰ آغاز شد.

قتل عام سربرنیتسا بعنوان بخشی از برنامه پاکسازی قومی توسط صربها، فجیع ترین کشتار جمعی است که از زمان جنگ جهانی دوم در اروپا روی داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: دیوان کیفری بین‌المللی به دنبال محکومیت مقامات روس به اتهام «جنایات جنگی» است

دادگاه ویژه کوزوو نخستین حکم «جنایت جنگی» را صادر کرد

جنایات جنگی در جنگ حماس و اسرائيل؛ قوانین بین‌الملل در این خصوص چه می‌گوید؟