Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اروپا نگران نزدیکی بین روسیه و یونان است

اروپا نگران نزدیکی بین روسیه و یونان است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر دو روزۀ الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان به مسکو و دیدار با مقامات روسیه، با واکنش کشورهای اروپایی و وام دهنده مواجه شده است. اتحادیۀ اروپا نگران

آگهی

سفر دو روزۀ الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان به مسکو و دیدار با مقامات روسیه، با واکنش کشورهای اروپایی و وام دهنده مواجه شده است. اتحادیۀ اروپا نگران است که این کشور از روسیه که در حال حاضر با تحریم از سوی این اتحادیه مواجه است، تقاضای وام یا کمک مالی کند.

مقامات دولت یونان در غیاب نخست وزیر خود، تاکید می کنند که این سفر به منظور دریافت کمکهای مالی از روسیه یا اتحاد با این کشور علیه اروپا نیست. دولت یونان می گوید هدف الکسیس سیپراس از سفر به روسیه، گسترش ارتباط با کشورهای خارج از اتحادیۀ اروپا به منظور حضور در “مناطق کاملا متفاوت” با اروپاست.

به گفتۀ منابع خبری، قرار است رهبران دو کشور بر سر همکاریهای اقتصادی و سرمایه گذاریهای دوجانبه با یکدیگر گفتگو کنند. کاهش قیمت گاز روسیه به یونان یکی از موضوعات این گفتگوهاست.

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد و دارایی یونان همزمان و برای کاهش نگرانی های اروپا در اظهاراتی، تاکید کرده است که این کشور به تعهدات خود در برابر اتحادیۀ اروپا پایبند است.

این در حالی است که روز پنجشنبه، مهلت بازپرداخت ۴۵۰ میلیون یورو از بدهی های یونان به صندوق بین المللی پول سرمی رسد اما دولت این کشور هنوز امکان بازپرداخت این مبلغ به وام دهندگان را تایید نکرده است. مذاکرات برای تمدید مهلت بازپرداخت بدهی های یونان به بانک مرکزی اروپا، اتحادیۀ اروپا و صندوق بین المللی پول موسوم به تروییکا میان دولت یونان و نمایندگان وام دهندگان ادامه دارد.

همزمان با این سفر، نخست وزیر یونان از آلمان که یکی از وام دهندگان اصلی به این کشور است، خواستار پرداخت ۲۷۹ میلیارد یورو غرامت جنگی شده است. آلمان می گوید پیش از این مبلغ ۱۱۵ میلیون مارک به این کشور در سال ۱۹۶۰ پرداخت کرده و پرونده غرامت جنگی به این کشور بسته شده است. مقامات آلمان می گویند طرح دوبارۀ این موضوع از سوی یونان در آستانۀ فرارسیدن تاریخ بازپرداخت یکی از اقساط بدهی های این کشور، ترفندی برای گریز از تعهدات در برابر اتحادیۀ اروپا و وام دهندگان است.

اشغال یونان توسط آلمان نازی در فاصلۀ سالهای جنگ جهانی دوم موجب مرگ ۴۰۰ هزار نفر از مردم این کشور و نابودی کارخانه ها و اقتصاد این کشور شد. یونان می گویند در زمان اشغال این کشور توسط آلمان، میلیاردها یورو از بانکهای این کشور توسط ارتش نازی به یغما رفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان درخواست یونان را برای پرداخت غرامت جنگ جهانی رد کرد

اختلافات بین آلمان و یونان، نشانی از تزلزل ساختاری اتحادیه اروپا

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه