Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ماه مه، پایانی بر سیستم دو حزبی در بریتانیا

انتخابات ماه مه، پایانی بر سیستم دو حزبی در بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی «غیرقابل پیش بینی بودن»، نقطه اشتراک اکثر صاحبنظران در مورد نتیجه انتخابات ماه آینده بریتانیا است. اما دو نکته قطعی به نظر می رسد: اول

آگهی

گزارش تحلیلی

«غیرقابل پیش بینی بودن»، نقطه اشتراک اکثر صاحبنظران در مورد نتیجه انتخابات ماه آینده بریتانیا است.

اما دو نکته قطعی به نظر می رسد: اول اینکه رقابت اصلی برای تصاحب پست نخست وزیری بین دیوید کامرون، نخست وزیر کنونی و اِد میلیبند، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر خواهد بود.

و دوم اینکه باید شاهد محو سیستم دو حزبی و نقش فزاینده احزاب دیگر باشیم. برای اینکه نه حزب محافظه کار و نه حزب کارگر، قادر به کسب اکثریت مطلق آرا نیستند و بنابراین ناگزیرند با احزاب کوچکتر ائتلاف کنند.

از مسائل اقتصادی، نظام بهداشتی-درمانی، مهاجرت و اتحادیه اروپا بعنوان محورهای اصلی مباحث مطرح در کارزار انتخاباتی یاد می شود.

نظرسنجی ها از اقبال سی و چهار درصدی دیوید کامرون خبر می دهند. وی از مردم خواسته برای بار دوم به او اعتماد کنند تا بتواند «برنامه های در دست اجرایش» را به سرانجام برساند. یعنی ادعای رشد اقتصادی بی سابقه و بیکاری کمتر از شش درصد. آقای کامرون وعده داده در صورت پیروزی، طی پنج سال آینده دستکم دو میلیون شغل جدید بوجود آورد.

دیوید کامرون: «ما نمی گوییم که به نوعی پیش بینی قائلیم بلکه می گوییم به ثبت رکورد ایجاد هزاران شغل در هر روز اعتقاد داریم. اگر بتوانیم طبق برنامه مالیات ها را پایین نگه داریم، بریتانیا را به محلی پرجاذبه برای سرمایه گذاری تبدیل کنیم، برنامه های آموزش و کارآموزی را تداوم دهیم و طرح های ساختاری بزرگتری نظیر خط آهن «کراس ریل» را ادامه دهیم، در آنصورت است که می توانیم کارآفرینی را هم تداوم بدهیم.»

این در حالیست که سیاستهای ریاضتی پنج سال اخیر دولت محافظه کار بریتانیا، تشدید شکاف طبقاتی و ناعدالتی اجتماعی موجبات نارضایتی طبقه متوسط بریتانیا را رقم زده و صحنه را برای موفقیت حزب کارگر فراهم کرده است.

اِد میلیبند: «کوشش های دیوید کامرون برای دفاع از اقتصادی که اغلب افرادی که کار می کنند را نادیده می گیرد و نظام درمانی را به قهقرا می برد، با شکست روبرو شده است. برنامه من، احیای اقتصادی به نحوی بود که فراتر از شهر لندن باشد و این بود که چگونه می توانیم خدمات تامین اجتماعی خود را نجات دهیم بر این مبنا که تنها وقتی کشور موفق است که افرادی که در آن کار می کنند، موفق باشند.»

تفکرات نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال پادشاهی متحد «یوکیپ» در زمینه سیاست های مهاجرتی درخور بریتانیا و همچنین نحوه ارتباط این کشور با اتحادیه اروپا نزد محافظه کاران با اقبال فراوانی روبرو شده است تا این حد که دیوید کامرون مجبور شده وعده دهد در صورت پیروزی در مورد نوع رابطه بریتانیا با اتحادیه اروپا (تا سال 2017) همه پرسی برگزار کند.

نایجل فاراژ: «بشکلی واضح گفته ام که اگر در پی انتخابات هفتم مه در موقعیت اکثریت قرار بگیریم، مسئله اصلی برگزاری همه پرسی خواهد بود اما این به این معنی نیست که کار ما محدود به چنین همه پرسی ای باشد.»

این درحالیست که حزب استقلال طلب اسکاتلند هر چند در همه پرسی سپتامبر گذشته ناکام شد اما قصد دارد در داز مدت شانس خود را بار دیگر امتحان کند؛ سناریویی که هر چه احتمال اجرای آن شدت بگیرد بریتانیا را بیش از پیش به سمت اتخاذ یک سیاست کشور داری فدرالی سوق خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

انتخابات پاکستان؛ پیشتازی نامزدهای نزدیک به خان و واکنش تند دولت به انتقادهای خارجی