Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جنگ داخلی آب و غذا را به روی یمنی ها بسته است

جنگ داخلی آب و غذا را به روی یمنی ها بسته است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ داخلی در یمن طی هفته های جاری موجب شده که شهروندان این کشور با دشواری بتوانند نیازهای خود را تامین کنند. در شهر عدن، آب و مواد غذایی به سختی یافت

آگهی

جنگ داخلی در یمن طی هفته های جاری موجب شده که شهروندان این کشور با دشواری بتوانند نیازهای خود را تامین کنند. در شهر عدن، آب و مواد غذایی به سختی یافت می شود و سازمانهای دست اندرکار اقدام های انساندوستانه نظیر صلیب سرخ جهانی می گویند کاروان های حامل مواد غذایی و دارو امکان ورود به شهرهای یمن را ندارند.

این درحالیست که پیشروی شبه نظامیان حوثی در شهر عدن ادامه دارد. این شبه نظامیان که گفته می شود از حمایت ایران برخوردارند، شهر صنعا، پایتخت یمن را در تصرف خود دارند و در پی تصرف کامل بندر عدن در جنوب این کشورند.

در پاسخ به این پیشروی، کشورهای عرب منطقه به رهبری عربستان سعودی یک ائتلاف نظامی برای سرکوب شبه نظامیان شیعۀ حوثی تشکیل داده اند. سازمان ملل می گوید طی دوهفتۀ گذشته، دستکم ۵۰۰ نفر در نتیجۀ این درگیری های نظامی در یمن جان خود را از دست داده اند که بیش از هفتاد درصدر از این قربانیان غیرنظامی بوده اند.

همزمان، شورای امنیت سازمان ملل روز یکشنبه نشست فوق العاده ای را برای بررسی پیشنهاد مسکو مبنی بر توقف حملات هوایی بمنظور امکان ارسال کمک های انساندوستانه به یمن تشکیل داد.

این نشست به دلیل مخالفت نمایندگان عربستان و اردن با توقف این حملات و حمایت نمایندۀ بریتانیا از موضع این کشورها، بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.

به گفتۀ شبکۀ خبری العربیه، ایران که روابط خوبی با عمان دارد از پادشاه این کشور خواسته است برای توقف بمباران های هوایی یمن توسط ائتلاف با مقامات عربستان سعودی گفتگو کند. عمان در ائتلاف کشورهای عرب منطقه در سرکوب حوثی های یمن مشارکت ندارد.

همزمان با این تحولات، گسترش فعالیت القاعده در این کشور نیز بر نگرانی ها افزوده است. روز یکشنبه، شبه نظامیان گروه القاعده یمن در شهر مکلا به یک زندان حمله کرده و بیش از ۳۰۰ زندانی را آزاد کردند. این حمله به قصد آزادی یکی از رهبران القاعدۀ یمن که در این زندان بسر می برد، صورت گرفته است.

جنگ داخلی در یمن که با شورش نظامیان حوثی علیه عبد منصور هادی، رییس دولت یمن و با حمایت طرفداران علی عبدالله صالح، رییس جمهوری مستعفی این کشور از چندماه پیش آغاز شده، نگرانی از شورش قبایل سنی این کشور را نیز برانگیخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ داخلی، یمن را به زمینه ای مساعد برای حضور داعش تبدیل می کند

یمن؛ میدان جدید جنگ سرد بین ایران و عربستان؟

حوثی‌های یمنی و شبه‌نظامیان عراقی مدعی حملات مشترک به بندر حیفا در اسرائیل شدند