Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ داخلی، یمن را به زمینه ای مساعد برای حضور داعش تبدیل می کند

جنگ داخلی، یمن را به زمینه ای مساعد برای حضور داعش تبدیل می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طی هفته های اخیر، حوثی های یمن با حمایت نظامیان طرفدار علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین این کشور به سمت شهر عدن در جنوب این کشور سرازیر شده اند

آگهی

طی هفته های اخیر، حوثی های یمن با حمایت نظامیان طرفدار علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین این کشور به سمت شهر عدن در جنوب این کشور سرازیر شده اند. این تحرکات با حملۀ ائتلاف کشورهای عرب به فرماندهی عربستان سعودی روبرو شده است. این ائتلاف، عملیات بمباران مواضع حوثی ها در یمن را که گفته می شود از سوی ایران حمایت می شوند، از روز پنجشنبه آغاز کرده و نگرانی از تبدیل این جنگ به صف آرایی شیعه و سنی به رهبری عربستان وهابی را بیشتر کرده است.

کاترین زیمرمن، پژوهشگر موسسۀ اینترپرایس آمریکا در این باره می گوید: «به لحاظ تاریخی یمن یک کشور فرقه ای نیست به همین دلیل اهمیت می یابد. موضع ایرانی ها در یمن طی چند ماه اخیر رشد و گسترش یافته و قوی تر شده و خیلی بیشتر از قبل به یک تهدید برای کشورهای سنی منطقه تبدیل شده است.»

حوثی ها مسلح که تحت نام انصار الله یا شباب المومنین شناخته می شوند، در شمال شرقی یمن زندگی می کنند و از سال ۲۰۰۴ و بعد از مرگ رهبر خود، حسین بدرالدین حوثی، چندین بار علیه دولت مرکزی اعلان جنگ کرده اند. آنها ۵ درصد از جمعیت یمن را تشکیل می دهند و بخشی از جمعیت زیدیان این کشور هستند. حوثی ها در سپتامبر سال گذشته میلادی توانستند در ادامۀ مخالفت های خود با دولت مرکزی، صنعا پایتخت این کشور را تصرف کرده و دامنۀ نفوذ خود را گسترش بدهند. نظامیان حامی علی عبدلله صالح، رییس جمهوری سابق این کشور نیز از حوثی ها حمایت می کنند.

حوثی ها می گویند فقط برای شیعیان نمی جنگند و از نبرد خود به عنوان یک انقلاب همه جانبه به نام ملت یمن و بدون وابستگی به یک مذهب خاص نام می برند.

ابوحسا، یکی از حوثی ها می گوید: «ما برای تامین امنیت، ثبات و آزادی کشور در خدمت همه مردم هستیم.»

عبدربو منصور هادی که بعد از کناره گیری علی عبدالله صالح بعنوان رییس جمهوری موقت یمن انتخاب شده، بعد از تصرف صنعا از کشور گریخته و تحت حمایت عربستان سعودی قرار گرفته است. وی از محل سکونت خود در ریاض از ارتش یمن خواسته است در کنار وی قرار بگیرند و علیه حوثی ها بجنگند.

کاترین زیمرمن، پژوهشگر موسسۀ اینترپرایس آمریکا معتقد است که نیروهایی که خواهان بازگشت رییس جمهور هادی هستند در کنار سعودیها می جنگند و از این امر به نفع خود بهره می برند. این پژوهشگر می گوید: «مساله فقط وقوع یک جنگ داخلی در یمن نیست. ما شاهد جنگ بین حوثی ها، طرفداران رییس جمهوری و القاعده خواهیم بود که از این شرایط برای استقرار بیشتر در یمن در آینده بهره خواهد گرفت.»

یمن یکی از کشورهای شبه جزیرۀ عربستان است که القاعده در آن حضور پررنگی دارد.

علاوه بر القاعده، خطر ورود گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به این کشور نیز می رود. این گروه از هم اکنون شروع به انجام عملیات تروریستی در این کشور کرده است. دست کم ۱۴۰ نفر قربانی حملات انتحاری در صنعا شده اند که مسئولیت آن را داعش به عهده گرفته است. این گروه تروریستی به این نوع حملات بسنده نخواهد کرد و از هرج و مرج در یمن برای گسترش خلیفه گری خود بهره خواهد برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه حملات هوایی علیه حوثی ها در یمن

یمن؛ میدان جدید جنگ سرد بین ایران و عربستان؟

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند