زیباکلام: تندروها نمی توانند خللی در توافق جامع هسته ای ایجاد کنند

زیباکلام: تندروها نمی توانند خللی در توافق جامع هسته ای ایجاد کنند
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روز پس از تفاهم تاریخی برنامه هسته ای ایران، در تهران با صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفتگو می کنیم. نیما قدکپور: آقای ظریف از یک

آگهی

یک روز پس از تفاهم تاریخی برنامه هسته ای ایران، در تهران با صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفتگو می کنیم.

نیما قدکپور: آقای ظریف از یک توافق برد برد می گوید اما مخالفان دولت می گویند ایران امتیازات بیشتری را وگذار کرده است، به نظرتان مهمترین دستاورد این تفاهم نامه برای ایران چیست؟

صادق زیباکلام: مهمترین بخش این تفاهمنامه یا چارچوب رسیدن به توافق این است که ایران از یک سو توانسته به فعالیت های هسته ای خودش ادامه دهد و از سوی دیگر ایران توانسته اعتماد اروپایی ها و آمریکایی ها را نسبت به فعالیت هسته ای خودش تا حدودی جلب کند ولی من فکر می کنم استقبال مردم ایران از این توافق، کار را برای تندروها بسیار بسیار دشوار خواهد کرد.

یورونیوز: در آخرین خبرها آمده بود که اعضای کابینه اسراییل متفق القول با چارچوب های این تفاهمنامه را تهدیدی برای امنیت این کشور می دانند و در حالی که شب گذشته باراک اوباما آن را تصمین کننده صلح جهانی دانست، تا چه اندازه اختلاف بین دو دولت می توانند عامل لغو توافق نهایی باشند؟

صادق زیبا کلام: خیلی ها از اختلاف ایران با آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر مساله هسته ای متاسفانه بهره برداری کردند. اسرائیلی ها، به خصوص جریان های تندروی اسرائیل و در راس آن آقای نتانیاهو، سعودی ها و دیگران. آقای نتانیاهو و سعودی ها حق دارند نگران باشند برای اینکه دیگر نمی توانند از [مساله] هسته ای بر علیه ایران سوءاستفاده کنند.

یورونیوز: تهران شبی تاریخی را پشت سر گذاشت، امروز بسیاری برای استقبال وزیر خارجه ایران به فرودگاه رفتند، چقدر خوش بین هستید که این تفاهمنامه تبدیل به توافق جامع شود؟

صادق زیبا کلام: بعید به نظرم می رسد که تندروها در ایران، اصولگرایان تندرو، طرفداران آقای احمدی نژاد و جبهه پایداری بتوانند خللی وارد کنند. برای اینکه اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران، یعنی حداقل آن چهل درصدی که در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ به آقای روحانی رای دادند پشت این توافق هستند. بنابراین به نظر من آینده ازآن اعتدال، میانه روی و تفاهم در ایران با آمریکا و اتحادیه اروپا.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو: با توافق هسته ای ایران باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد

حسن روحانی: ایران در موضوع هسته ای به تمام تعهداتش به دنیا پایبند خواهد بود

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا